مقاطع-مختلف-تحصیل-در-سوئد-2023-2024

مقاطع مختلف تحصیل در سوئد 2024

یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت، کشور مرفه و امن سوئد است. از آنجا که روش های دیگر مهاجرت به این کشور کمی سخت است، انتخاب روش تحصیلی در سوئد بهترین گزینه ای است که افراد می توانند برای مهاجرت به این کشور انتخاب کنند. وجود دانشگاه های معتبر در سطح جهانی در سوئد و نیز کیفیت بالای سیستم آموزشی آن باعث شده تا سالانه هزاران نفر برای تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور، راهی سوئد شوند.

به طور کلی تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی سوئد، آثار حقوقی خاصی دارد.با توجه به شرایط و پتانسیل شخص متقاضی، ممکن است انتخاب این مقاطع، متفاوت باشد. از این رو، در این مقاله به تحصیل در سوئد و  مقاطع مختلف تحصیلی آن خواهیم پرداخت. به طور کلی تحصیل در مقاطع مختلف سوئد، برای افراد خارجی امکان پذیر می باشد. تحصیل در مقاطعی همچون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از معمول‌ترین مقاطعی هست که افراد برای مهاجرت و ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند.

تحصیل-در-سوئد
تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد درمقطع کارشناسی

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد را دارند به دنبال تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد در مقطع کارشناسی می باشند. این افراد می توانند بعد از گرفتن مدرک دیپلم، مدارک خود را برای دانشگاه های مختلف این کشور ارسال کرده و پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی را دارند باید این نکته را در نظر داشته باشند که نرخ پذیرش در این مقطع محدود است. تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد، به دو زبان انگلیسی و سوئدی امکان‌پذیر است. تعداد زیادی از برنامه‌­های کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می­‌شود تا برای آموزش متقاضیان از سراسر اروپا و سایر نقاط جهان در دسترس باشد.

افراد برای ورود به دانشگاه‌های سوئد، باید مدارک پایان دوره دبیرستان خود را معادل سازی و ترجمه کنند. همچنین باید مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی ارائه دهند. مقطع کارشناسی در این کشور سه سال به طول می انجامد و به طور میانگین ۱۸۰ واحد درسی را شامل می شود. در این مقطع هر عنوان درسی حداقل 7.5 و حداکثر 15 واحد درسی به حساب می‌‏آید. درس‌هایی همراه با پروژه‏‌های عملی در طول ترم و هم‌چنین پایان‌نامۀ مقطع  لیسانس، از جمله درس‌های 15 واحدی این مقطع در دانشگاه‌های سوئد است.

.افرادی که موفق به اخذ مدرک پایان دوره کارشناسی در سوئد می شوند، این امکان را دارند تا وارد صنعت و جذب بازار کار شوند. هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی از ۸۰ هزار کرون در سال شروع شده و تا ۲۹۵ هزار کرون متغیر می باشد.

دانشجویان در مقطع لیسانس در دانشگاههای سوئد می توانند به مدت ده ساعت در هفته کار کنند و به ازای آن برای هر ساعت به طور متوسط بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت کنند که طبیعتا می تواند هزینه های زیادی از زندگی و تحصیل آن ها را پوشش دهد.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

بسیاری از متقاضیان به دنبال اطلاع از شرایط تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد هستند. کشور سوئد از جمله کشور‌هایی است که تحصیل فوق لیسانس در آن می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. اول اینکه امکان کار و داشتن شغل بعد از تحصیل درمقطع فوق لیسانس به طور قابل توجهی مهیا است و همین باعث می شود که تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان زیادی داشته باشد دوم اینکه افرادی که در سوئد مقطع فوق لیسانس خود را بخوانند و مدرک خود را از یکی از دانشگاههای سوئد بگیرند شانس بیشتری برای قبولی در مقاطع بالاتر دکتری در همین دانشگاههای سوئد را خواهند داشت.

دوره های فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد در این کشور، یک الی دو سال به طول می انجامد.بر اساس طول دوره تحصیلی و تعداد واحدهایی که دانشجو می گذراند، نوع مدرک کارشناسی ارشد دریافتی متفاوت می باشد. به طور کلی دو نوع مدرک کارشناسی ارشد در سوئد وجود دارد.

چنانچه دانشجو ۶۰ واحد آموزشی را به همراه تکمیل پایان نامه بگذراند، مدرک کارشناسی ارشد یک ساله و چنانچه متقاضی بتواند ۱۲۰ واحد آموزشی را به همراه پایان نامه طی کند مدرک کارشناسی ارشد دو ساله به وی تعلق می گیرد. افرادی که مدرک کارشناسی ارشد دو ساله را دریافت می کنند می توانند در صورت تمایل وارد مقطع دکترا شوند. البته ناگفته نماند که از نظر اعتبار تفاوتی میان مدرک کارشناسی ارشد یک ساله یا دو ساله در سوئد وجود ندارد و هر دو مدرک معادل مدارک کارشناسی ارشد در سایر کشورها می باشند.

دانشجویان مقطع فوق لیسانس در سوئد امکان ۲۰ ساعت کار دانشجویی در هفته در خلال تحصیل را خواهند داشت که می تواند برای هزینه های زندگی دانشجویان کمک کننده باشد.

هزینه ی مهاجرت تحصیلی به سوئد در مقطع کارشناسی ارشد بین 8000 تا 29000 یورو در سال می باشد. البته ناگفته نماند که تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی، هنر و معماری نسبت به سایر رشته ها هزینه های بیشتری را به دنبال خواهد داشت. اگر شما هم متقاضی تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان یا تحصیل رایگان در سوئد هستید، می توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی هما تماس حاصل نمایید تا به بهترین شکل ممکن راهنمایی شوید.

تحصیل-در-سوئد-در-مقطع-دکتری
تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

به خاطر تسهیلات ویژه ای که کشور سوئد برای دانشجویان مقطع دکتری قائل است. بسیاری از افراد تمایل دارند که در کشور سوئد، به تحصیل در مقطع دکترا بپردازند. از دادن هزینه هایی به صورت ماهانه برای کمک مخارج تحصیلی و زندگی دانشجو گرفته تا امکانات دیگر خود دانشگاه و مهیا کردن آینده ی شغلی مناسب برای دانشجویان، باعث شده همواره تحصیل در سوئد در مقطع دکتری متقاضیان زیادی داشته است.

به طور کلی دو نوع دوره دکترا در این کشور وجود دارد که مدارک متفاوتی را به فارغ التحصیلان ارائه می کند. مدرک نوع اول به افرادی تعلق می گیرد که در دوره های دو ساله شرکت کرده اند و در واقع مشابه مدرک حرفه ای پزشکی می باشد.

نوع دوم، مدرک دکترا می باشد که در این حالت دانشجو ۴ سال به تحصیل می پردازد و مجموعاً ۲۴۰ واحد آموزشی را طی می کند. در این مقطع دانشجو باید یک پایان نامه مشابه پایان نامه کارشناسی ارشد ارائه دهد. مدارک دکترای صادر شده از دانشگاه های کشور سوئد، در تمامی کشورهای دنیا مورد تایید بوده و اعتبار جهانی دارند. همچنین تجربه نشان داده است که اخذ پذیرش از دانشگاه ها و تحصیل در سوئد برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا با سرعت و سهولت بیشتری انجام می شود.

با توجه به این‌که این مقطع در دانشگاه‌‏های سوئد منوط به وجود پروژه‌ه‏ای تحقیقاتی در دانشکده موردنظر است، امکان اطلاع از موقعیت‌‏های تحصیلی در این مقاطع، نیازمند مراجعه و پیگیری از طریق وب‌سایت دانشگاه‏‌هاست. علاوه بر این روش، داوطلب می‏‌تواند به وسیله مکاتبه با اساتید موردنظر در رشته مربوط به تحصیلات/تحقیقات خود، دانشگاه را مجاب به ایجاد موقعیت دکترا در دانشکده کرده و از این راه پذیرش تحصیلی در این مقطع را کسب کند.

اما نکته قابل توجه در این باب این است که تحصیل در مقطع دکترا، با توجه به اختصاص حقوق معینی برای دانشجو، امکان فراهم‌آوردن شرایط برای دریافت اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل را نیز به همراه دارد؛ فرصتی که با تحصیل در دیگر مقاطع تحصیلی برای دانشجویان وجود ندارد.

 

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های سوئد و دیگر دانشگاه‌های دنیا را دارید، موسسه مهاجرتی هما با داشتن سابقه بالا و درخشان در زمینه در اخذ ویزای تحصیلی، شما را در تمامی زمینه‌ها اعم از مراحل اپلای دانشگاه، دریافت ویزای تحصیلی، دریافت بورسیه تحصیلی، پرداخت اپلیکشن‌فی و … یاری می‌نماید.

homaic.com
مرکز مهاجرتی هما

تماس با کارشناسان هما:

02191010246

09921066205

09362552218

09360616519

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contents