apple-icon-114x114

دانشگاه آخن آلمان

زمانی که نام تحصیل در کشور آلمان آورده می‌شود، قطعا یکی از دانشگاه‌هایی که بیشتر افراد به آن فکر می‌کنند و رویای تحصیل در آن را دارند، دانشگاه آخن است!

زمانی که نام تحصیل در کشور آلمان آورده می‌شود، قطعا یکی از دانشگاه‌هایی که بیشتر افراد به آن فکر می‌کنند و رویای تحصیل در آن را دارند، دانشگاه آخن است!

دانشگاه آخن یکی قدیمی‌ترین و البته بهترین دانشگاه‌های آلمان از نظر سطح علمی و آموزشی است. در این مقاله قرار است تا در مورد دانشگاه آخن و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید صحبت کنیم. بنابراین اگر شما نیز دوست دارید تا در این مورد اطلاعات داشته باشید، تا انتهای مطلب با موسسه آموزشی و مهاجرتی هما همراه باشید.

دانشگاه آخن، دانشگاه برجسته در قلب آلمان

دانشگاه آخن (RWTH Aachen University) یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آلمان است که در شهر آخن واقع شده است. این دانشگاه در سال 1870 تاسیس شد و در حال حاضر بیش از 45 هزار دانشجو در بیش از 260 رشته تحصیلی مختلف در مقاطع مختلف تحصیلی در آن فعالیت می‌کنند.

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های جهان در زمینه‌های مهندسی، فیزیک، علوم کامپیوتر و مواد است. دانشگاه آخن دارای 9 دانشکده مختلف است که شامل دانشکده مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، علوم زیستی، علوم اقتصادی و مدیریت، فیزیک، شیمی و داروسازی، معماری و ریاضیات است.

تاریخچه دانشگاه آخن آلمان

دانشگاه آخن در شهر آخن واقع شده است. تاریخ ایجاد این دانشگاه به سال ۱۸۷۰ برمی‌گردد که در آن زمان با نام کالج انجنیری آخن تاسیس شد. در آغاز تنها دو رشته در این دانشگاه تدریس می‌شد که شامل مهندسی مکانیک و مهندسی معدن بودند. پس از آن، تعداد رشته‌های تحصیلی این دانشگاه به طور پیوسته افزایش یافت.

در سال ۱۸۸۰، دانشگاه آخن به یکی از مهم‌ترین مراکز تحصیلی آلمان تبدیل شد و در اواخر دهه ۱۹۶۰، به دلیل رشد شتاب‌زده دانشجویان و افزایش تخصص‌های تحصیلی، با تغییر نام خود به “دانشگاه آخن” شناخته می‌شود.

امروزه دانشگاه آخن با بیش از ۴۰ هزار دانشجو و ۹ دانشکده، یکی از معتبرترین و بزرگترین دانشگاه‌های آلمان محسوب می‌شود و در بین دانشگاه‌های برتر جهان نیز جایگاه خوبی دارد.

شرایط پذیرش برای دانشگاه آخن 

برای پذیرش در دانشگاه آخن باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید و مدارکی را به دانشگاه ارائه دهید. این شرایط ممکن است برای دانشجویان داخلی و خارجی متفاوت باشد، اما در کل  هر داوطلبی که می‌خواهد به این دانشگاه بپیونند، باید مدارکی را ارائه دهد که به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک تحصیلی

دانشجویان داخلی باید دارای دیپلم دبیرستان با نمرات قابل قبول باشند و دانشجویان خارجی باید مدرک تحصیلی معادل با دیپلم آلمان را داشته باشند. همچنین برای پذیرش در مقاطع بالاتر، مدارک دیگری مانند مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز مورد نیاز است.

 • ارائه مدرک زبان آلمانی

برای پذیرش در دانشگاه آخن، دانشجویان باید دارای حداقل سطح زبان آلمانی B1 باشند. برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، نیاز به داشتن مدارک زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

 • ثبت‌نام اینترنتی

برای پذیرش در دانشگاه آخن، دانشجویان باید در سامانه ثبت‌نام اینترنتی دانشگاه ثبت‌نام کنند و مدارک لازم را آپلود کنند. همچنین باید هزینه ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز را پرداخت کنند. لازم به ذکر است که شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه آخن برای هر رشته و مقطع درسی ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، داوطلبان بهتر است برای اطلاعات دقیق‌تر به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنند.

برای پذیرش در دانشگاه آخن، در مرحله اول باید مدارک خود را برای بررسی و ارزیابی به دانشگاه ارسال کنید. در صورتی که مدارک شما مورد تایید قرار گیرد، شما باید به یک آزمون پذیرش شرکت کنید. این آزمون به صورت آنلاین برگزار می‌شود و شامل سوالات در رشته تحصیلی مورد نظر، زبان آلمانی و انگلیسی و در برخی رشته‌ها ریاضیات و فیزیک می‌باشد.

برخی از رشته‌های دانشگاه آخن به دلیل رشته‌های مهندسی و فنی بودن، نیاز به داشتن مهارت‌های خاصی دارند. به عنوان مثال، در برخی از رشته‌های مهندسی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به داشتن مدرک بین‌المللی GRE در رشته مربوطه است. همچنین، در برخی رشته‌های مهندسی احتمالاً نیاز به تجربه کاری در حوزه مربوطه و یا گواهینامه‌های خاصی مانند گواهینامه‌های زبان و مدارک دیگر نیز وجود دارد.

معرفی رشته‌های دانشگاه آخن آلمان

دانشگاه آخن یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آلمان است و بیش از 150 رشته تحصیلی در آن ارائه می‌شود. برخی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه آخن ارائه می‌شوند، رشته‌های زیر هستند:

 • رشته‌های مهندسی مکانیک
 • رشته مهندسی برق
 • رشته مهندسی شیمی
 • رشته مهندسی کامپیوتر
 • رشته علوم رایانه
 • رشته فیزیک و ریاضی
 • رشته علوم زیستی
 • رشته علوم مواد
 • رشته مدیریت
 • رشته اقتصاد
 • رشته حقوق
 • رشته زبان‌ها و ادبیات
 • رشته‌های هنر

همچنین دانشگاه آخن دارای بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از رشته‌های تخصصی است.

امکانات دانشگاه آخن

طبیعی است که دانشگاه آخن المان دارای امکانات زیادی باشد. در ادامه برخی از امکانات جذاب این دانشگاه را بیان خواهیم کرد:

 • کتابخانه‌‌های بزرگ و کامل

دانشگاه آخن دارای بیش از 20 کتابخانه با مجموعه کتاب‌هایی است که بیش از 2 میلیون جلد را شامل می‌شود.

 • مراکز تحقیقاتی گسترده و آزمایشگاهی مدرن

دانشگاه آخن بیش از ۴۴ مرکز تحقیقاتی را در زمینه‌های مختلف علمی دارد. همچنین این دانشگاه دارای آزمایشگاه‌های پیشرفته در زمینه‌های مختلف علمی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در محیط‌های آموزشی مناسب و تحت نظارت متخصصین کار کنند.

 • امکانات ورزشی

دانشگاه آخن دارای مجموعه‌ای از امکانات ورزشی کامل است که شامل شهربازی‌ها، استخرها، سالن‌های ورزشی و سایر امکانات است.

 • فضاهای آموزشی

دانشگاه آخن دارای فضاهای آموزشی مناسبی است که شامل کلاس‌ها، سالن‌های کنفرانس و سایر امکانات است. این دانشگاه همچنین برای دانشجویان امکاناتی را جهت مطالعه و تحقیق فراهم می‌کند که شامل اتاق‌های مطالعه و کتابخانه‌هایی با ساعت‌های بازدید انعطاف‌پذیر است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد دانشگاه آخن و شرایط تحصیل در این دانشگاه به صورت کامل و کاربردی صحبت کنیم. اگر قصد تحصیل در کشور آلمان را دارید، این دانشگاه می‌تواند یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل شما باشد که شرایط فوق‌العاده‌ای را برای شما فراهم خواهد کرد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و در صورت هرگونه سوال دیگر موسسه آموزشی و مهاجرتی هما به بهترین شکل ممکن، پاسخگوی شما خواهد بود.

هما بهترین انتخاب برای موفقیت

انتخاب بهترین دانشگاه ،
بهترین رشته
براساس داشته ها و توانمندی های شما

apple-icon-114x114
دیگر دانشگاه های همین کشور​
apple-icon-114x114
دانشگاه های دیگر کشور ها​

فرصت های جدید

بدون نیاز به مدرک زبان یا مدرک دانشگاهی
حداقل دریافتی ۲/۵۰۰ دلار
حدااکثر دریافتی ۸/۰۰۰ دلار

تحصیل به انگلیسی
بدون محدودیت سنی
بورسیه ۷۶۰۰ یورویی همراه خوابگاه و غذا