apple-icon-114x114

دانشگاه توبینگن آلمان

پذیرش در دانشگاه‌های آلمان به دلیل وجود شرایط تحصیلی فوق العاده و همچنین داشتن اقتصاد پویا و بازار کار ایده آل، یکی از رویاهای دوست داشتنی و زیبا است. امروزه افراد زیادی برای ورود به دانگشاه های آلمان تلاش می‌کنند و در نهایت نیز به موفقیت می‌رسند. یکی از بهترین دانشگاه های کشور آلمان، دانشگاه تیوبینگن است که در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این دانشگاه و شرایط ورود و پذیرش در آن بپردازیم. بنابراین برای داشتن اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پذیرش در دانشگاه‌های آلمان به دلیل وجود شرایط تحصیلی فوق‌العاده و همچنین داشتن اقتصاد پویا و بازار کار ایده‌آل، یکی از رویاهای دوست داشتنی و زیبا است. امروزه افراد زیادی برای ورود به دانشگاه‌های آلمان تلاش می‌کنند و در نهایت نیز به موفقیت می‌رسند. یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور آلمان، دانشگاه توبینگن است که در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این دانشگاه و شرایط ورود و پذیرش در آن بپردازیم. بنابراین برای داشتن اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با موسسه آموزشی و مهاجرتی هما همراه باشید.

دانشگاه توبینگن، قطب علمی کشور آلمان

دانشگاه توبینگن (Eberhard Karls Universität Tübingen) یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان است که در شهر توبینگن واقع شده است. این دانشگاه در سال 1477 تأسیس شد و بعد از دانشگاه های هایدهلبرگ و کلن دومین دانشگاه باستانی آلمان است. این دانشگاه از نظر طبیعی و تاریخی در یک منطقه زیبا و فرهنگی قرار دارد که تحصیل در آن هرکسی را به وجد می‌آورد.

دانشگاه توبینگن دارای بیش از ۲۸ هزار دانشجو و ۴۰۰۰ عضو هیأت علمی است و همچنین بیش از ده دانشکده مختلف دارد که در آن‌ها رشته‌های متفاوتی مانند علوم انسانی، علوم اجتماعی، روانشناسی، حقوق، علوم پایه، علوم پزشکی و داروسازی به دانشجویان تدریس می‌شود.

دانشگاه توبینگن در بین دانشگاه‌های آلمان بسیار شهرت دارد و معمولاً در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان شناخته شده است.

این دانشگاه در زمینه تحقیقات نیز بسیار فعال است و دارای مراکز تحقیقاتی بسیاری در زمینه‌های مختلف است. از برجسته‌ترین مراکز تحقیقاتی آن می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • مرکز تحقیقات علوم پایه
 • مرکز تحقیقات علوم پزشکی
 • مرکز تحقیقات روانشناسی
 • مرکز تحقیقات فلسفه
 • مرکز تحقیقات حقوق بین‌المللی
 • مرکز تحقیقات علوم اجتماعی

تاریخچه دانشگاه توبینگن، تاریخی زنده از آلمان

دانشگاه توبینگن یکی از دانشگاه‌هایی است که به دلیل تاریخ و سابقه‌، کیفیت آموزشی و تحقیقاتی بالا، موقعیت مکانی زیبا و فرهنگی، به عنوان یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان و پژوهشگران در سراسر جهان شناخته می‌شود.

این دانشگاه به عنوان یکی از مراکز آموزشی و تحقیقاتی برجسته در حوزه‌ی فیزیک و ریاضیات شناخته شده است که پیشینه‌ای تاریخی دارد. به‌طور مثال، آلبرت اینشتین، فیزیکدان برجسته‌ی قرن بیستم، در این دانشگاه تحصیل کرده بود و به دلیل ارتباطات نزدیک خود با دانشگاه، به عنوان یکی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه فعالیت می‌کرد.

موقعیت مکانی دانشگاه توبینگن

دانشگاه توبینگن در شهر توبینگن واقع شده است، که یکی از شهرهای مهم و جذاب آلمان است. شهر توبینگن در ایالت بادن-وورتمبرگ قرار دارد و در شمال آلمان واقع شده است. شهر توبینگن به دلیل داشتن معماری زیبا، موزه‌های متنوع، فرهنگ و هنر بسیار غنی، بازارهای محلی و سنتی، و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری دیگر، به عنوان یکی از شهرهای دیدنی آلمان شناخته شده است.

شرایط پذیرش مقاطع مختلف در دانشگاه توبینگن

شرایط پذیرش در دانشگاه توبینگن بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. در ادامه به شرایط پذیرش در مقاطع مختلف در دانشگاه توبینگن اشاره می‌کنیم.

مقطع کارشناسی

برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه توبینگن، باید حداقل مدرک دبیرستانی یا معادل آن را داشته باشید. همچنین، برای پذیرش در برخی رشته‌ها، نیاز به داشتن گواهینامه زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS نیز وجود دارد.

مقطع کارشناسی ارشد

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه توبینگن، باید حداقل دارای مدرک کارشناسی در رشته مورد نظر با معدل حداقل ۲/۷ باشید. همچنین، برای پذیرش در برخی رشته‌ها، نیاز به داشتن گواهینامه زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS نیز وجود دارد.

مقطع دکتری

برای پذیرش در دوره دکتری در دانشگاه توبینگن، باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن با معدل حداقل ۲/۷ در رشته مورد نظر باشید. همچنین، برای پذیرش در برخی رشته‌ها، نیاز به داشتن گواهینامه زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS نیز وجود دارد. علاوه بر این، برخی دپارتمان‌ها ممکن است برای پذیرش در دوره دکتری، از داوطلبان خواستار ارائه‌ی پیشنهاد تحقیقاتی باشند.

به عنوان نکته باید اضافه کرد لازم به ذکر است که شرایط پذیرش ممکن است برای هر دوره و هر رشته‌ی تحصیلی، متفاوت باشد و بهتر است که اطلاعات کامل را از وب سایت این دانشگاه مشاهده کنید.

همچنین، در صورتی که برای پذیرش در دانشگاه توبینگن نیاز به گواهینامه‌ی زبان انگلیسی دارید، باید در نظر داشته باشید که در این دانشگاه، حداقل نمره‌ی مورد نیاز برای پذیرش در برخی رشته‌ها ممکن است بالاتر از حداقل نمره‌ی دیگر دانشگاه‌های آلمان باشد.

البته به عنوان یک نکته‌ی دیگر باید اضافه کرد که برای پذیرش در برخی رشته‌های مورد علاقه‌ی خود، ممکن است نیاز به آزمون ورودی داشته باشید. این آزمون‌ها بر اساس رشته‌ی تحصیلی متفاوت بوده و ممکن است شامل آزمون‌های کتبی و شفاهی باشند. در نهایت، باید به این نکته هم توجه داشته باشید که مهمترین معیار برای پذیرش در دانشگاه توبینگن، معدل شما در دوره‌ی تحصیلی قبلی شماست. بنابراین، برای افزایش فرصت پذیرش، بهتر است در دوره‌ی تحصیلی قبلی خود با معدل بالا عمل کنید.

چه رشته‌هایی در دانشگاه توبینگن تدریس می‌شود؟

دانشگاه توبینگن یکی از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر آلمان است و در بیشتر رشته‌های علوم پایه و مهندسی تدریس می‌کند. در زیر لیستی از رشته‌هایی که در دانشگاه توبینگن تدریس می‌شوند آورده شده است:

 • رشته‎‌های شاخه‌ی علوم کامپیوتر
 • رشته‌های شاخه‌ی مهندسی کامپیوتر
 • رشته‌های شاخه‌ی مهندسی برق
 • رشته‌های شاخه‌ی فیزیک
 • رشته‌های شاخه‌ی شیمی
 • رشته‌های شاخه‌ی علوم زیستی
 • رشته‌های شاخه‌ی ریاضیات
 • رشته‌های شاخه‌ی مهندسی مکانیک
 • رشته‌های شاخه‌ی مهندسی مواد
 • رشته‌های شاخه‌ی مهندسی محیط زیست
 • رشته مهندسی هوافضا
 • رشته مهندسی پزشکی
 • رشته علوم اطلاعاتی
 • رشته علوم رفتاری
 • رشته روانشناسی و جامعه شناسی
 • رشته اقتصاد
 • رشته مدیریت صنعتی

تدریس در دانشگاه توبینگن به چه زبانی است؟

دانشگاه توبینگن در زمینه تدریس به زبان‌های مختلف فعالیت دارد، اما زبان اصلی تدریس در دانشگاه توبینگن آلمانی است. برای پذیرش در دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه، نیاز به گذراندن آزمون زبان آلمانی مانند TestDaF یا DSH دارید. همچنین در برخی رشته‌ها، مانند رشته‌های مرتبط با علوم کامپیوتر، درس‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و نیازی به آزمون زبان آلمانی ندارید. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، به وب‌سایت دانشگاه توبینگن مراجعه کنید.

امکانات دانشگاه توبینگن چیست؟

همان‌طور که احتمالا تا به این‌جای کار متوجه شده‌اید، دانشگاه توبینگن به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های آلمان و جهان، دارای امکانات بسیاری برای دانشجویان و پژوهشگران خود است. برخی از امکانات موجود در این دانشگاه عبارتند از:

 • کتابخانه‌های بزرگ و مجهز

دانشگاه توبینگن دارای چندین کتابخانه بزرگ و مجهز به امکانات الکترونیکی و چاپگرهای 3D است. این کتابخانه‌ها دارای مجموعه‌های بزرگی از کتب و مقالات علمی در بیشتر رشته‌های علوم پایه و مهندسی هستند.

 • آزمایشگاه‌های پیشرفته

دانشگاه توبینگن دارای آزمایشگاه‌های مدرن و پیشرفته در بیشتر رشته‌های علوم پایه و مهندسی می‌باشد که به دانشجویان امکان انجام تحقیقات پیشرفته را می‌دهد.

 • سالن‌های ورزشی

دانشگاه توبینگن دارای چندین سالن ورزشی و امکانات ورزشی متنوعی است که برای دانشجویان و پرسنل دانشگاه در دسترس می‌باشد.

 • فضاهای آموزشی مدرن

دانشگاه توبینگن دارای فضاهای آموزشی مجهز به تجهیزات و فناوری‌های مدرن است که برای برگزاری کلاس‌های درسی و سخنرانی‌ها استفاده می‌شود.

 • خدمات کمک آموزشی

دانشگاه توبینگن خدمات کمک آموزشی متنوعی ارائه می‌دهد، از جمله توانایی استفاده از منابع آموزشی آنلاین، مشاوره تحصیلی، کلاس‌های تقویتی و دوره‌های آموزشی مرتبط و… اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد دانشگاه توبینگن و شرایط تحصیل در این دانشگاه به صورت جامع اما کاربردی صحبت کنیم. اگر قصد تحصیل در کشور آلمان را دارید، این دانشگاه می‌توانید یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای شما باشد. چرا که علاوه بر فضای آموزشی فوق‌العاده، مهارت‌های فردی و اجتماعی زیادی را فرا خواهید گرفت.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و در صورت هرگونه سوال دیگر موسسه آموزشی و مهاجرتی هما به بهترین شکل ممکن، پاسخگوی شما خواهد بود

هما بهترین انتخاب برای موفقیت

انتخاب بهترین دانشگاه ،
بهترین رشته
براساس داشته ها و توانمندی های شما

apple-icon-114x114
دیگر دانشگاه های همین کشور​
apple-icon-114x114
دانشگاه های دیگر کشور ها​

فرصت های جدید

محل اسکان – دو وعده غذای گرم
مدت زمان انجام پروسه ۳ تا ۴ ماه
پایه حقوق دریافتی ۷۵۰۰ ریال قطر – تقریبا ۱۲۰ میلیون تومان
هر ۴ ماه ۱۵ روز مرخصی با بلیط رفت و برگشت به ایران

دریافتی ماهانه۴۰۰ تا ۵۵۰ ریال عمان
ماهانه تقریبا ۸۳ میلیون تومان
محل اسکان – خانواده از ابتدا همراه – بیمه
مدت زمان انجام‌پروسه ۳ تا ۴ ماه 
دسترسی به‌ بازار کار جهانی

فشرده و ترمیک
مرداد ۱۴۰۳
ویژه شاغلین
با هدیه ۱۰۰ هزار تومانی