پذیرش-تحصیلی-در-آلمان

پذیرش تحصیلی در آلمان (هر آنچه که باید بدانید)

تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان فرصتی آینده‌نگر با هزینه کم برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی است. امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمانی و فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه های این کشور از مزایای اصلی تحصیل آلمان محسوب می شوند. همچنین امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی و نرخ بیکاری بسیار پایین آلمان در مقابل تقاضای نیروی کار از مزایای دیگر تحصیل در آلمان خواهد بود.

چنانچه قصد گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان را دارید، پیشنهاد می‌دهیم در این رونوشت با مرکز مهاجرتی هما همراه باشید. اگر باز هم سوالی درباره تحصیل در آلمان و یا دیگر کشور‌ها در زمینه چگونگی بورسیه تحصیلی در ترکیه و ایتالیا یا تحصیل رایگان در آمریکا داشتید می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان هما تماس بگیرید.

تماس با کارشناسان هما:      02191307463

 

شرایط تحصیل در آلمان

یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان، روش تحصیلی است که برای مقاطع مختلف برای متقاضیان بین الملل فراهم است. فرد متقاضی تحصیل در این کشور می‌تواند با اتمام دوره تحصیلی برای ورود به بازار کار این کشور اقدام نمایند .

در صورتیکه 5 سال کار کرده و درآمد داشته باشد و نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام نموده باشد. خواهد توانست به اقامت دائم و ارزشمند این کشور دست یابد و بعد از 3 تا 5 سال بعد از اقامت دائم برای پاسپورت آلمانی خود اقدام کند.

سطح علمی بالا و دانشگاه های دولتی رایگان و تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه های آلمان، هدف بسیاری از متقاضیان بین المللی شده است.

همچنین همکاری دانشگاه ها با شرکت های متنوع و آماده شدن برای ورود به بازار کار، تحصیل در دانشگاه های آلمان ایده آل به نظر میرسد.

 

دانشجویان بین المللی که در این کشور به تحصیل می پردازند، با توجه به بازار کار مناسب، شانس بالایی برای کاریابی و اخذ اقامت آلمان خواهند داشت.

 

شرایط-تحصیل-در-آلمان
شرایط تحصیلی در آلمان و هزینه‌های آن

 

هزینه تحصیل در آلمان

آلمان یکی از ارزانترین کشورهای اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل خواهد بود و هر ساله میزبان دانشجویان بین‌المللی بسیاری در مقاطع مختلف تحصیلی از سرتاسر دنیا است. اما به راستی هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

 

این پرسشی است که می‌توان از دو جنبه به آن پاسخ داد. پیش از ارائه پاسخ این پرسش باید تاکید کرد، اساسا تخمین دقیق هزینه تحصیل در آلمان دشوار است به این دلیل که با توجه به سبک زندگی (Life Style) هر دانشجو و دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل است، تفاوت خواهد داشت.

اما هزینه تحصیل در آلمان شامل دو دسته هزینه می‌شود:

 • هزینه‌های مربوط به دانشگاه همچون شهریه و Semester Ticket
 • هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجویی در آلمان

اما بطور میانگین می‌توان گفت هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

 

شرایط زندگی در آلمان

برای کار و زندگی و در کنار اینها پذیرش تحصیلی در آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

1-  در آلمان باید زبان آلمانی بدانید و دست کم دانش زبان آلمانی شما در سطح B1 باشد.

2- آلمان‌ها به شدت وقت شناس و منظم هستند و آداب اجتماعی و نظم اجتماعی در این کشور تا اندازه‌ای است که در بین بسیاری از کشورهای جهان به مردمانی با زندگی ماشینی معروف شده‌اند.

3- نکته دیگر در خصوص زندگی در آلمان این است که این کشور طی سالیان متمادی دومین مقصد مهاجران ایرانی بوده‌است و بسیاری از متقاضیان اخذ اقامت، آلمان را به عنوان گزینه نخست خود در نظر گرفته‌اند. البته شکی در این نیست که آلمان باشکوه و قدرتمند حتما برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی نیز گزینه‌ای بسیار مناسب خواهد بود.

 

مراکز آموزش عالی برای پذیرش تحصیلی در آلمان

کشور آلمان با بیش از ۴۰۰ مرکز آموزش عالی و بیش از ۲ میلیون دانشجوی داخلی و خارجی یکی از قطب‌های علمی جهان و مقصدی با فرصت‌های منحصر به فرد برای اخذ پذیرش تحصیلی است.

1- دانشگاه‌ها Universitäten و موسسات آموزشی معادل

2- دانشگاه‌های فنی Technische Hochschulen/Technische Universitäten

3- دانشگاه‌های آموزشی Pädagogische Hochschulen

4- دانشکده‌های الهیات

5-دانشگاه‌های علمی کاربردی Fachhochschulen

6- دانشکده‌های هنر و موسیقی

7- موسسات آموزش عالی نیروهای مسلح فدرال

8- موسسات آموزش عالی ارائه‌دهنده دو رشته و مطالعات تحصیلی دوگانه در مقطع کارشناسی Berufsakademie

9- موسسات آموزشی ادامه تحصیلات حرفه‌ای Fachschulen و Fachakademien در برلین که براساس طبقه‌بندی استاندارد و بین‌المللی آموزش ISCED ، مدرک دریافتی از این موسسات معادل با مقطع کارشناسی سایر دانشگاه‌ها است.

 

مقاطع تحصیلی در آلمان

مقاطع تحصیلی در آلمان همچون بسیاری دیگر از کشورها، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را شامل می‌شود. البته تحصیل در مقطع فوق دکترا یا (Post Doc) نیز در بسیاری از مراکز آموزش عالی آلمان امکان پذیر است.

لازم است بدانید که: هر یک از این مراکز آموزش عالی که در بالا ذکر شد، بستری ویژه برای پذیرش تحصیلی در آلمان را فراهم می‌آورند. دانشگاه‌ها در آلمان طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را شامل می‌شوند و دانشگاه‌های علم کاربردی علاوه بر جنبه علمی، بیشتر بر روی جنبه کاری و مهارت‌های مورد نیاز بازار کار آلمان تاکید دارند.

مقاطع-تحصیلی-در-آلمان
پذیرش تحصیلی در آلمان در مقاطع مختلف

 

انواع بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی درآلمان را می‌توان به ۳ دسته کلی تقسیم بندی کرد:

 1. بورسیه تحصیلی آلمان دولتی
 2. بورسیه تحصیلی آلمان غیر دولتی
 3. بورسیه تحصیل در دانشگاه‌های خاص

 

شرایط پذیرش تحصیلی در آلمان در مقاطع مختلف

شرایط-پذیرش-تحصیلی-در-آلمان
شرایط تحصیلی در آلمان

پذیرش تحصیلی در آلمان در مقطع لیسانس

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان حتما می‌بایست مدرک دیپلم و یا پیش‌دانشگاهی معتبر داشته باشند. بدون داشتن مدرک دیپلم امکان اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان وجود نخواهد داشت.

 

شرایط کلی تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان به شرح زیر است:

 1. داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 2. داشتن دست کم ۱۸ سال سن
 3. داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 4. داشتن تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان

در صورتیکه متقاضی در کنکور سراسری شرکت کرده‌ باشد و در یکی از دانشگاه‌های ایران پذیرفته شده باشد. نیز می‌تواند با ارائه مدرک قبولی، شرایط تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس را تسهیل کند.

 

انواع مدرک کارشناسی در مقطع لیسانس در آلمان

با توجه به  نوع دانشگاه، دانشکده و یا موسسه آموزشی در آلمان و رشته تحصیلی دانشجو، مدرک کارشناسی دارای انواع زیر خواهد بود:

 1. کارشناسی هنر A.
 2. کارشناسی علوم Sc.
 3. کارشناسی مهندسی Eng.
 4. کارشناسی حقوق B.
 5. کارشناسی هنرهای زیبا F.A.
 6. کارشناسی موسیقی Mus.
 7. کارشناسی آموزش و پرورش Ed.

 

پذیرش تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی

 

1- برخورداری از صلاحیت ورود به موسسات آموزش عالی در آلمان:

متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان باید از مدرک Abitur و یا Fachgebundene Hochschulreife و یا مدرک خارجی معادل این دو مدرک آلمانی که پس از تکمیل دوره 12 تا 13 ساله مقاطع راهنمایی و متوسطه مدارس آلمان بدست می‌آید برخوردار باشند.

 

آن دسته از افراد خارجی که مدرک دیپلم آنها در سیستم تحصیلی آلمان قابل شناسایی و اعتبارسنجی نباشد، باید یک دوره آماده‌سازی و امتحان ورودی در آلمان بگذرانند. همچنین در صورت امکان، فرد متقاضی باید قبولی در امتحان ورودی دانشگاه و کنکور و یا ثبت‌نام در دانشگاه و گذراندن برخی از واحدهای آموزشی در کشور مبدا را اثبات نماید.

 

2- امتحان پذیرش تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی:

برخی از موسسات عالی آموزشی در آلمان نظیر دانشکده هنر و یا رشته‌های ورزشی، امتحان پذیرشی برای سنجش میزان درک و استعداد متقاضیان در موضوعات اصلی رشته‌های مربوطه می‌گذارند.

 

3- اثبات مهارت زبان آلمانی برای دانشجویان بین‌المللی:

به طور معمول اغلب رشته‌های تحصیلی ارائه شده در این مقطع به زبان المانی بوده و نیازمند دانش زبان آلمانی و مدرک بین‌المللی زبان نظیر Test DAF است.

 

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان

انتخاب دانشگاه:

در مرحله اول شما باید از طریق وب‌سایت خدمات تبادل دانشگاهی آلمان DAAD و از میان چیزی در حدود 2000 رشته تحصیلی که به طور تقریبی 1389 رشته به انگلیسی ارائه می‌شود، رشته و دانشگاه خود را انتخاب کنید.

 

چک کردن شرایط موردنیاز پذیرش دانشگاه:

 برای تحصیل و یا اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان ،در هر یک از مقاطع دانشگاهی شما باید از صلاحیت ورود به موسسات آموزش عالی در آلمان Hochschulzugangsberechtigung (HZB) برخوردار باشید.همچنین به استثنای متقاضیان برجسته، برخی از دانشجویان خارج از اروپا ملزم به گذراندن دوره ‌آماده‌سازی  Studienkollegو امتحان ورودی Feststellungsprüfung خواهند بود.

البته بخاطر اینکه رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی در آلمان به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، دانشجو باید یکی از مدارک زبان آلمانی DSH و یا TestDaF را برای اثبات مهارت زبان آلمانی خود ارائه دهد. در صورتی که رشته تحصیلی مورد نظر دانشجو به انگلیسی ارائه شود، فرد باید یکی از مدارک تافل یا آیلتس را به دپارتمان پذیرش دانشگاه ارائه دهد.

 

شرایط مالی برای پذیرش تحصیلی در آلمان:

شما باید به منظور آماده‌سازی شرایط مالی دریافت ویزا تحصیلی، امکان اثبات دسترسی به حداقل مبلغ 8700 یورو برای هر سال را برای پوشش هزینه‌های زندگی خود در آلمان داشته باشید.

البته ممکن است براساس سبک زندگی به مبلغی بیشتر به صورت ماهانه در آلمان نیاز پیدا کنید، اما به طور میانگین هر دانشجو معادل 850 یورو در ماه خرج می‌کند؛ این هزینه بنابر محل و شهر زندگی دانشجو متغیر خواهد بود. در حال حاضر مونیخ گران‌ترین شهر آلمان است.

 

درخواست پذیرش تحصیلی در آلمان:

در اغلب مقاطع و رشته‌های تحصیلی شما می‌توانید به طور مستقیم درخواست پذیرش تحصیلی در آلمان را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید. لازم به ذکر است که در اغلب دانشگاه‌های آلمان امکان درخواست پذیرش برای دوبار در سال برای ترم زمستان و یا تابستان وجود دارد.

از این رو درخواست‌های ثبت‌نام برای پذیرش تحصیلی در آلمان ، باید در زمستان تا 15 جولای و تابستان تا 15 ژانویه به دست دانشگاه برسد.

 

درخواست-پذیرش-تحصیلی-در-آلمان
پذیرش تحصیلی در آلمان

 

دریافت ویزای تحصیلی در آلمان:

ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی الزامی بوده و درخواست آن از سفارت آلمان نیازمند مدارکی از قبیل فرم تکمیل و امضا‌شده درخواست، پاسپورت معتبر، دو قطعه عکس رنگی بیومتریک جدید، نامه پذیرش دانشگاه آلمانی، ترجمه رسمی مدارک و سوابق تحصیلی، مدرک زبان معتبر آلمانی و یا انگلیسی، نامه تمکن مالی و بیمه سلامت بین‌المللی می‌شود.

 

اخذ بیمه درمانی بین‌المللی:

متقاضی باید پیش از ثبت‌نام و بعد از پذیرش تحصیلی در آلمان ، دریافت ویزا و مجوز اقامت، نسبت به دریافت بیمه سلامت بین‌المللی اقدام کند که بین 80 تا 160 یورو در هر ماه بر طبق خدمات درمانی هزینه خواهد داشت. این هزینه برای متقاضیان بالای 30 سال بالاتر بوده و چنانچه به هنگام شروع دوره تحصیلی در آلمان سن شما بالاتر از 29 باشد، تنها امکان دریافت بیمه خصوصی را خواهید داشت.

 

اقامتگاه در آلمان:

با دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان، باید سریعا به فکر محل سکونت خود در این کشور باشید. این بدین خاطر است که اغلب دانشگاه‌های آلمان از خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار نیستند. از این رو باید به فکر اجاره اقامتگاه مناسبی برای خود در آلمان باشید.

 

ثبت‌نام دانشگاه بعد از پذیرش تحصیلی در آلمان :

پیش از شروع دوره تحصیلی و استفاده از تجهیزات دانشگاه نظیر کتابخانه، شما باید در دانشگاه ثبت‌نام کنید. این موضوع چیزی است که در هر ترم برای شما تکرار خواهد شد و معمولا بین 150 تا 250 یورو هزینه خواهد داشت. در این بین ممکن است هزینه جداگانه‌ای معادل 180 یورو برای Semesterticket و پوشش هزینه‌ استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای 6 ماه از شما گرفته شود.

 

سخن پایانی:

آلمان کشوری ثروتمند با پاسپورتی بسیار قدرتمند است که دورنمایی روشن برای آینده کاری و زندگی در اروپا را پیش روی افراد ترسیم می‌کند. به همین دلیل  همواره موردتوجه ایرانیان برای پذیرش تحصیلی در آلمان بوده است .تا شاید بتوانند آینده‌ای متفاوت را برای خود و خانواده خود رقم بزنند.

مرکز مهاجرتی هما افتخار دارد،  با ۱۶ سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه آموزش،کسب برترین رتبه ها،اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر دنیا، شما را از آموزش زبان تا اخذ پذیرش تحصیلی  و وقت سفارت بطور کاملا حرفه‌ای همراهی کند و به شما این اطمینان را می‌دهد که مسیر دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان را برای شما هموارتر خواهد کرد.برای اطلاعات بیشتر، با مشاورین مرکزمهاجرتی هما تماس حاصل فرمایید یا به صفحه اینستاگرام هما سربزنید.

 

مرکز مهاجرتی هما

homaic.com
مرکز مهاجرتی هما

تماس با کارشناسان هما:

02191010246

09921066205

09362552218

09360616519

تگ ها : آزمون یوس، پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی، ویزای دانشجویی #بهترین مرکز مهاجرتی در تهران #بهترین مرکز مهاجرتی کشور #بورسیه تحصیلی #پذیرش تحصیلی #پذیرش تحصیلی در آلمان #پذیرش تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی #پذیرش تحصیلی در المان #تحصیل در آلمان #تحصیل در المان #دانشگاههای آلمان #دریافت ویزای تحصیلی در آلمان #شرایط تحصیل در آلمان #شرایط زندگی در آلمان #مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان #مرکز مهاجرتی هما #معتبرترین مرکز مهاجرتی در کشور #مقاطع تحصیلی در آلمان #هزینه تحصیل در آلمان #هزینه تحصیل در دانشگاههای آلمان #هما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

فرصت های جدید

بدون نیاز به مدرک زبان یا مدرک دانشگاهی
حداقل دریافتی ۲/۵۰۰ دلار
حدااکثر دریافتی ۸/۰۰۰ دلار

تحصیل به انگلیسی
بدون محدودیت سنی
بورسیه ۷۶۰۰ یورویی همراه خوابگاه و غذا