apple-icon-114x114
آیلتس-یا-تافل

آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟ این سوال برای بسیاری از داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی، مهاجرت کاری یا اقامت در کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، به چالشی مهم تبدیل شده است. هر دو آزمون آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) به عنوان معتبرترین آزمون‌های سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی در سطح جهان شناخته می‌شوند و توسط دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و کارفرمایان در سراسر دنیا پذیرفته می‌شوند. انتخاب بین آیلتس یا تافل می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در مسیر تحصیلی یا حرفه‌ای فرد ایفا کند، بنابراین آگاهی از تفاوت‌ها و مزایای هر یک از این آزمون‌ها ضروری است.

شرکت مهاجرتی هما، همراه قدیمی و مطمئن شما در مسیر آموزش و مهاجرت، با بیش از ۱۷ سال تجربه در ارائه بهترین خدمات و راهنمایی‌های حرفه‌ای.

آیلتس-یا-تافل؟
آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟

این سوال برای بسیاری از داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی، مهاجرت کاری یا اقامت در کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، به چالشی مهم تبدیل شده است. هر دو آزمون آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) به عنوان معتبرترین آزمون‌های سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی در سطح جهان شناخته می‌شوند و توسط دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و کارفرمایان در سراسر دنیا پذیرفته می‌شوند. انتخاب بین آیلتس یا تافل می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در مسیر تحصیلی یا حرفه‌ای فرد ایفا کند، بنابراین آگاهی از تفاوت‌ها و مزایای هر یک از این آزمون‌ها ضروری است. پیش از آنکه دو آزمون آیلتس و تافل را مقابل هم قرار دهیم، بهتر است به معرفی کلی هر دو آزمون بپردازیم.

 

آیلتس، یا همان International English Language Testing System، توسط شورای بریتانیا، آی‌دی‌پی (IDP) و دانشگاه کمبریج طراحی و اجرا می‌شود. این آزمون به دو نوع آکادمیک و عمومی تقسیم می‌شود و شامل چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه است. یکی از ویژگی‌های متمایز آیلتس، بخش مکالمه حضوری با یک ممتحن است که می‌تواند تعامل واقعی‌تری را برای داوطلبان فراهم کند. آیلتس برای کسانی که به دنبال تحصیل در کشورهای مانند بریتانیا، استرالیا، کانادا و نیوزیلند هستند، گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آید.

در مقابل، تافل یا Test of English as a Foreign Language، توسط سازمان آمریکایی ETS (Educational Testing Service) برگزار می‌شود. این آزمون نیز شامل چهار بخش خواندن، شنیداری، صحبت کردن و نوشتن است، اما تفاوت اصلی آن در بخش صحبت کردن است که به صورت ضبط شده و کامپیوتری انجام می‌شود. تافل بیشتر برای دانشگاه‌های ایالات متحده و موسسات آموزشی آمریکایی مناسب است، هرچند در بسیاری از کشورهای دیگر نیز معتبر است. آزمون تافل به صورت اینترنتی (TOEFL iBT) برگزار می‌شود و این امر دسترسی به آزمون را برای داوطلبان در سراسر جهان آسان‌تر کرده است.

مقایسه-آزمون-آیلتس-و-آزمون-تافل
مقایسه آزمون آیلتس و آزمون تافل

مقایسه آزمون آیلتس و آزمون تافل

در جدول زیر این دو آزمون به طور خلاصه مقایسه شده­‌اند و با نگاهی سریع می‌توانید با شرایط هر یک آشنا شوید.

آیلتس تافل
برگزارکننده اصلی British Council, IDP: IELTS Australia and Cambridge English Language Assessment ETS
فرمت کاغذی و کامپیوتری کامپیوتری
هزینه در کشورهای مختلف متفاوت است
در آمریکا $۲۱۵-$۲۴۵ ا
در کشورهای مختلف متفاوت است، بین $۱۶۵-$۳۰۰

در بیشتر کشورها زیر $۲۰۰

مدت‌زمان ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه ۲ ساعت
فرمت بخش اسپیکینگ شفاهی – هر داوطلب با یک ممتحن کامپیوتری – داوطلبان در یک میکروفن صحبت می‌کنند
وقت استراحت میان آزمون وجود ندارد وجود ندارد
لهجه Australia,Canada, Newzealand,

the U.K., the U.S.

North America, the U.K., New Zealand or Australia
مکان برگزاری بیشتر از ۱۱۰۰ مرکز در ۱۴۰ کشور در سراسر جهان تعداد بی‌شماری در سراسر جهان
تعداد دفعات برگزاری ۴8 تست در سال بیشتر از ۵۰ تست در سال
مدت‌زمان اعلام نتیجه ۱۳ روز بعد از آزمون ۱۰ روز بعد از آزمون
مقیاس نمره‌دهی ۰ تا ۹ ۰ تا ۱۲۰
حداقل میانگین نمره موردنیاز رتبه‌بندی شده توسط  National Universities 6/3 ۷۸
حداقل میانگین نمره موردنیاز رتبه‌بندی شده توسط National Liberal Arts Colleges 6/5 2/82

 

تفاوت‌های میان آزمون آیلتس و آزمون تافل

خوب حالا که روش‌ها و اهداف هر دو آزمون را بررسی کردیم، زمان آن رسیده که به سوال تافل یا آیلتس و تفاوت‌های کلیدی آنها بپردازیم که با دانستن آنها بتوانید به درک عمیق‌تری از هر آزمون و انتخاب صحیح‌تر دست پیدا کنید. در این بخش می‌خواهیم فاکتورهای مختلف مثل تفاوت سیستم‌های نمره‌دهی، ملاحظات روز آزمون و در نهایت عقیده خودمان درباره اینکه کدام آزمون سخت‌تر است بپردازیم.

 

سیستم های نمره‌دهی

بعضی از متقاضیان تمایل دارند معادل نمرات خود را از آیلتس به تافل و بالعکس تخمین بزنند. اما به دلیل تفاوت در روش‌ها و مقیاس‌های ارزیابی این آزمون‌ها، دستیابی به یک روش کاملاً دقیق برای تخمین نمرات ممکن نیست. با این‌حال، معادل تقریبی نمرات هر آزمون به شکل زیر ارائه می‌شود. لازم به یادآوری است که این معادل‌ها، هرچند توسط کمپانی‌های برگزارکننده آزمون‌های تافل و آیلتس ارائه شده‌اند، اما دقیق نیستند.

معادل نمره‌های آزمون آیلتس و تافل در چارت‌های زیر آورده شده است.

Total Score: IELTS to TOEFL

IELTS TOEFL
۰ – ۴ ۰ – ۳۱
۴٫۵ ۳۲ – ۳۴
۵ ۳۵ – ۴۵
۵٫۵ ۴۶ – ۵۹
۶ ۶۰ – ۷۸
۶٫۵ ۷۹ – ۹۳
۷ ۹۴ – ۱۰۱
۷٫۵ ۱۰۲ – ۱۰۹
۸ ۱۱۰ – ۱۱۴
۸٫۵ ۱۱۵ – ۱۱۷
۹ ۱۱۸ – ۱۲۰

Reading Score: IELTS to TOEFL

IELTS TOEFL
۰ – ۴ ۰ – ۲
۴٫۵ ۳
۵ ۴ – ۷
۵٫۵ ۸ – ۱۲
۶ ۱۳ – ۱۸
۶٫۵ ۱۹ – ۲۳
۷ ۲۴ – ۲۶
۷٫۵ ۲۷ – ۲۸
۸ – ۸٫۵ ۲۹
۹ ۳۰

Listening Score: IELTS to TOEFL

IELTS TOEFL
۰ – ۴ ۰ – ۲
۴٫۵ ۳
۵ ۴ – ۶
۵٫۵ ۷ – ۱۱
۶ ۱۲ – ۱۹
۶٫۵ ۲۰ – ۲۳
۷ ۲۴ – ۲۶
۷٫۵ ۲۷
۸ ۲۸
۸٫۵ ۲۹
۹ ۳۰

Speaking Score: IELTS to TOEFL

IELTS TOEFL
۰ – ۴ ۰ – ۱۱
۴٫۵ ۱۲ – ۱۳
۵ ۱۴ – ۱۵
۵٫۵ ۱۶ – ۱۷
۶ ۱۸ – ۱۹
۶٫۵ ۲۰ – ۲۲
۷ ۲۳
۷٫۵ ۲۴ – ۲۵
۸ ۲۶ – ۲۷
۸٫۵ ۲۸ – ۲۹
۹ ۳۰

 

 

مقایسه زمان آزمون تافل و آزمون آیلتس

مدت زمان آزمون آیلتس دو ساعت و ۴۵ دقیقه است، در حالی که آزمون تافل بین سه ساعت و نیم تا ۴ ساعت طول می‌کشد. مدت زمان اختصاص یافته به هر بخش از این آزمون‌ها به شرح زیر است:

بخش‌های امتحانی آزمون تافل آزمون آیلتس
گوش دادن ۴۱ الی ۵۷ دقیقه ۳۰ دقیقه
خواندن ۵۴ الی ۷۲ دقیقه یک ساعت
نوشتن ۵۰ دقیقه ۶۰ دقیقه
صحبت کردن ۱۷ دقیقه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه
مقایسه زمان آزمون تافل و آزمون آیلتس
مقایسه-ساختار-آزمون-تافل-و-آیلتس
مقایسه ساختار آزمون تافل و آیلتس

مقایسه ساختار آزمون تافل و آیلتس

آزمون‌های تافل و آیلتس هر دو چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کنند، اما ساختار آن‌ها متفاوت است. تفاوت‌های این دو آزمون به شرح زیر است. همان‌طور که قبلاً گفته شد، شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس می‌توانند بخش مکالمه را همزمان با سایر بخش‌ها یا به صورت جداگانه امتحان دهند.

 

بخش‌های امتحانی آزمون تافل آزمون آیلتس
گوش دادن سوالات چند گزینه‌ای، تکمیل جمله، تکمیل خلاصه، تکمیل نمودار جریان، برچسب‌زدن نمودار، اطلاعات تطبیق و غیره بر اساس مونولوگ‌ها یا مکالمات ضبط شده ۴۰ سوال چند گزینه‌ای
۲ الی۳ مکالمه
۳ الی ۴ سخنرانی
خواندن سوالاتی مانند پاسخ کوتاه، سرفصل‌های منطبق، چند گزینه‌ای، تکمیل جمله، تکمیل خلاصه، تکمیل نمودار جریان، برچسب‌گذاری نمودار، شناسایی دیدگاه‌ها/ادعاهای نویسنده و غیره بر اساس ۳ پاراگراف طولانی ۴۰ سوال چندگزینه‌ای
۳ الی ۴ پاراگراف
نوشتن نوشتن ۱۵۰ کلمه روی نمودار یا جدول و ۲۵۰ کلمه مقاله کوتاه خواندن یک متن کوتاه، گوش دادن به یک سخنرانی کوتاه و سپس نوشتن
مقاله‌نویسی
صحبت کردن مصاحبه حضوری سه قسمتی (معرفی، صحبت‌کردن در مورد موضوع داده شده و بحث) یک تسک صحبت کردن
۳ تسک (خواندن، گوش دادن و صحت کردن)
مقایسه ساختار آزمون تافل و آیلتس

مقایسه نمرات آزمون تافل و آیلتس

سیستم امتیازدهی در آزمون‌های آیلتس و تافل متفاوت است. نمرات آیلتس از صفر تا ۹ و نمرات تافل از صفر تا ۱۲۰ رتبه‌بندی می‌شوند. در ادامه، معادل نمرات آیلتس و تافل ارائه شده است.

آزمون تافل آزمون آیلتس
۱۱۸-۱۲۰ ۹
۱۱۵-۱۱۷ ۸.۵
۱۱۰-۱۱۴ ۸
۱۰۲-۱۰۹ ۷.۵
۹۴-۱۰۱ ۷
۷۹-۹۳ ۶.۵
۶۰-۷۸ ۶
۴۶-۵۹ ۵.۵
۳۵-۴۵ ۵
۳۲-۳۴ ۴.۵
۰-۳۱ ۰-۴
مقایسه نمرات آزمون تافل و آیلتس

مقایسه پذیرش آزمون تافل و آیلتس

نمرات آزمون‌های تافل و آیلتس به عنوان مدارک مهارت زبان انگلیسی در سراسر جهان پذیرفته می‌شوند. در حال حاضر، نمرات آزمون آیلتس در بیش از ۹۰۰۰ موسسه در بیش از ۱۴۰ کشور شامل ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، کانادا و نیوزلند مورد قبول قرار می‌گیرد. همچنین، نمرات آزمون تافل توسط بیش از ۱۱۰۰۰ دانشگاه در ۱۵۰ کشور شامل ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، فرانسه و آلمان پذیرفته می‌شود.

 

 

آیلتس یا تافل، کدام معتبر تر است؟

پاسخ قطعی به این پرسش وجود ندارد. ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید؛ زیرا هر دو آزمون و مدرک آن‌ها در مقیاس بین‌المللی به طور کامل قابل قبول و معتبر هستند. با این حال، برخی از مراکز آموزشی، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف ممکن است یکی از این دو را قبول کنند و از دیگری صرف نظر کنند؛ بنابراین نمی‌توان گفت کدامیک از آنها معتبرتر است و باید نیاز خود را بررسی کنید. احتمال وجود دارد که بیشتر تافل در ایالات متحده و کانادا و آیلتس در کشورهای اروپایی پذیرفته شود، اما همچنان نمی‌توان به طور قطعی این امر را تأیید کرد.

 

 

 

سخن پایانی

هرچند که اخذ مدرک‌های آیلتس یا تافل برای افرادی که تمایل به تحصیل یا کار در کشورهایی با سیستم آموزشی انگلیسی‌زبان دارند بسیار حیاتی است، اما این فرآیند تنها یک قدم از مسیر به‌سوی موفقیت است. اهمیت واقعی این مدارک در تقویت مهارت‌های زبانی و ارتقای سطح دانش زبانی است. بنابراین، هدف نهایی باید تسلط بر زبان انگلیسی و بهره‌گیری بهینه از آن در محیط‌های تحصیلی و حرفه‌ای باشد. این مدارک فقط یک وسیله برای رسیدن به این هدف هستند و ما باید همواره به یاد داشته باشیم که واقعیتی که در پشت این مدارک است، توانایی ما در ارتباط برقرار کردن، تفکر کردن و پیشرفت کردن در یک جامعه جهانی است.

هما بهترین انتخاب تا موفقیت.

 

homaic.com

موسسه مهاجرتی هما

تماس با کارشناسان هما:
02191010246

09921066205

09362552218

09360616519

 

 

 

 

 

 

 

 

تگ ها : آیلتس یا تافل؟ #ساختار آزمون تافل و آیلتس #مقایسه آزمون آیلتس و آزمون تافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 13 =

فهرست مطالب

فرصت های جدید

محل اسکان – دو وعده غذای گرم
مدت زمان انجام پروسه ۳ تا ۴ ماه
پایه حقوق دریافتی ۷۵۰۰ ریال قطر – تقریبا ۱۲۰ میلیون تومان
هر ۴ ماه ۱۵ روز مرخصی با بلیط رفت و برگشت به ایران

دریافتی ماهانه۴۰۰ تا ۵۵۰ ریال عمان
ماهانه تقریبا ۸۳ میلیون تومان
محل اسکان – خانواده از ابتدا همراه – بیمه
مدت زمان انجام‌پروسه ۳ تا ۴ ماه 
دسترسی به‌ بازار کار جهانی

فشرده و ترمیک
مرداد ۱۴۰۳
ویژه شاغلین
با هدیه ۱۰۰ هزار تومانی