تحصیل در روسیه؛ شرایط و هزینه‌ها

روسیه
یکی از کشورهای فوق العاده برای تحصیل به خصوص در چند سال اخیر، کشور روسیه است. در این کشور مزایا و فرصت‌های بسیاری برای تحصیل وجود دارد و شما می‌توانید به سرعت در این روسیه پیشرفت کنید. کشور روسیه دارای دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهانی است که با ارائه برنامه‌ و رشته های تحصیلی متنوع شما را به سمت پیشرفت سوق می دهد. در این مقاله قرار است به معرفی شرایط تحصیل در روسیه بپردازیم و از مزایا، هزینه‌ها و... در مورد تحصیل در این کشور صحبت کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.
روسیه
قبل از هر اقدامی برای اخذ پذیرش تحصیلی کشور روسیه با کارشناسان خبره موسسه هما تماس بگیرید

شماره تماس با کارشناسان: 09362552218

سرفصل‌ها

یکی از کشورهای فوق‌العاده برای تحصیل که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است، کشور روسیه است. در این کشور مزایا و فرصت‌های بسیاری برای تحصیل وجود دارد و شما می‌توانید به سرعت در روسیه پیشرفت کنید.

کشور روسیه دارای دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهانی است که با ارائه برنامه‌ و رشته‌های تحصیلی متنوع شما را به سمت پیشرفت سوق می‌دهد. در این مقاله قرار است به معرفی شرایط تحصیل در روسیه بپردازیم و از مزایا، هزینه‌ها و… در مورد تحصیل در این کشور صحبت کنیم، پس تا پایان این مطلب با موسسه آموزشی و مهاجرتی هما همراه باشید.

تحصیل در کشور روسیه مزایا و معایب

نگاهی کوتاه به تحصیل در روسیه

قبل از هر چیزی به سراغ بررسی کوتاهی در مورد تحصیل در روسیه می‌رویم. باید در نظر داشته باشید که بیشتر دانشگاه‌های این کشور مجهز به منابع و امکانات پیشرفته هستند که به دانشجویان فرصت مناسبی برای تحصیل و پژوهش می‌دهد.

شما در روسیه، می‌توانید در رشته‌های مختلف از جمله رشته‌های مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنرها و … تحصیل کنید. امکان تحصیل نیز در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکترا وجود دارد. هچنین باید گفت که در مقایسه با کشورهای دیگر، هزینه‌های تحصیل در روسیه به صرفه‌تر است و می‌تواند یک فرصت مالی جذاب برای دانشجویان خارجی باشد.

تحصیل در روسیه به شما فرصت می‌دهد تا با فرهنگ، زبان روسی، دانشجویان و اساتید بین‌المللی دیگر آشنا شوید. شما می‌توانید تجربه‌های فرهنگی جدیدی را به دست آورده و روابط بین‌المللی گسترده‌ای برقرار کنید.

دانشگاههای روسیه

معروف‌ترین دانشگاه‌های روسیه 

روسیه دارای دانشگاه‌های بسیار معتبر و شناخته شده است. در این مقاله، به برخی از معروف‌ترین دانشگاه‌های روسیه اشاره می‌کنیم:

 1. دانشگاه مسکو (Moscow State University): این دانشگاه با بنیانگذاری در سال 1755، یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین دانشگاه‌های روسیه است. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی QS، در رده برتر قرار دارد و در بیشتر رشته‌های تحصیلی فعالیت می‌کند.
 1. دانشگاه سنپترزبورگ (Saint Petersburg State University): این دانشگاه که در سال 1724 تأسیس شده است، از معروف‌ترین و برترین دانشگاه‌های روسیه است و در رتبه‌بندی جهانی QS نیز در جایگاه برتر قرار دارد.
 1. دانشگاه تکنولوژی مسکو (Bauman Moscow State Technical University): این دانشگاه متخصص در رشته‌های مهندسی و فناوری است و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی روسیه شناخته می‌شود.
 1. دانشگاه فدرال سانکت پترزبورگ (ITMO University): این دانشگاه معتبر در زمینه فناوری اطلاعات، ریاضیات و علوم فیزیکی فعالیت می‌کند و در رده‌بندی QS در بین دانشگاه‌های مهندسی برتر قرار دارد.
 1. دانشگاه فدرال مهندسی هسته‌ای مسکو (National Research Nuclear University MEPhI): این دانشگاه تخصصی در زمینه علوم هسته‌ای، فیزیک و مهندسی است و در این حوزه‌ها شهرت بسیاری دارد.
 1. دانشگاه فدرال ایمانوئل کانت بیشکِک (Immanuel Kant Baltic Federal University): این دانشگاه در شهر کالینینگراد (سابقاً کانت‌گراد) قرار دارد و به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه در زمینه‌های مختلف شناخته می‌شود.

این‌ها فقط چند نمونه از دانشگاه‌های معروف روسیه هستند. در این کشور تعداد زیادی دانشگاه دیگر نیز وجود دارد که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

تحصیل در دوره پادفک

پادفک نوعی دوره آماده‌سازی برای تحصیل در روسیه است که به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه فرصت می‌دهد تا شرایط مورد نیاز خود را برای ورود به دانشگاه‌های این کشور فراهم کنند. این دوره آموزشی قبل از شروع تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شود.

دوره پادفک به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا زبان روسی را فراگیرند و با فرهنگ، شیوه زندگی و تاریخ روسیه آشنا شوند. همچنین، دروس پایه و اصطلاحات دروس مرتبط با رشته تخصصی خود را نیز در این دوره گذرانده و به واحد های درسی مربوطه تسلط پیدا می‌کنند. اخیراً، دوره پادفک به زبان انگلیسی، با عنوان پادفک انگلیسی روسیه نیز برگزار می‌شود.

تحصیل در دانشگاههای روسیه - موسسه هما

هزینه‌های تحصیل در روسیه در سال 2023

تحصیل در روسیه به دلیل شهریه کم  دانشگاه‌ها و هزینه پایین زندگی دانشجویی در این کشور، بسیار محبوب است. هزینه تحصیل در روسیه در هر یک از شهرهای آن، از جمله سنپترزبورگ و مسکو و… بسته به شرایط شخص ممکن است متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در دوره پادفک

هزینه تحصیل در دوره پادفک در روسیه بستگی به مدت زمان دوره آموزشی دارد، اما معمولاً هزینه این دوره‌ها بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار است. البته، هزینه‌ها ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد و بسته به شرایط و برنامه هر دانشگاه تغییر کند.

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی

قبل از هرچیزی باید بدانید که برای تحصیل در دوره کارشناسی ابتدا مجبور به گذراندن دوره پادفک هستید. پس از گذراندن این دوره شهریه دانشگاه‌های مختلف برای رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی متفاوت است.

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور روسیه معمولا دو سال طول می‌کشد و افراد حین تحصیل در این مقطع اجازه کار بدون گرفتن مجوز را دارند.

شما با کار کردن در این کشور امکان تامین هزینه زندگی تا حدی زیادی را خواهید داشت. هزینه‌های تحصیل در این مقطع نیز بر اساس رشته، دانشگاه و شهر مورد نظر شما متفاوت خواهد بود.

هزینه دوره زبان

کالج زبان روسی سالانه ۲۰۰۰ تا ۳۲۰۰ دلار بسته به دانشگاه و کالج انتخابی

به عنوان مثال:

کالج زبان آنلاین(پاولف) سالانه ۱۵۰۰ دلار و حضوری 2000 دلار می‌باشد.

هزینه های تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل پزشکی به تفکیک شهر

شهر سنپترزبورگ

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 • دانشگاه پاولف و دانشگاه ملی(فدرال) سنپترزبورگ

پزشکی سالانه ۴۳۰۰ دلار

دندانپزشکی سالانه ۴۸۰۰ دلار

پزشکی به زبان انگلیسی سالانه ۵۳۰۰ دلار

هزینه خوابگاه سالانه ۵۰۰ دلار

شهر مسکو

دانشگاه های مورد تایید

 • دانشگاه سماشکو فقط دندانپزشکی به روسی سالانه ۷۰۰۰ دلار (خوابگاه ارائه نمی‌دهد)
 • دانشگاه پیراگوا، پزشکی و دندانپزشکی ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار و داروسازی ۴۰۰۰ دلار، به دو زبان روسی و انگلیسی

           (دانشگاه پیراگوار برای کورس اول خوابگاه ارائه نمی‌دهد)

 • دانشگاه لومونوسف فقط پزشکی روسی و انگلیسی سالانه ۶۰۰۰تا ۷۰۰۰ دلار

شهر کازان

 • دانشگاه فدرال پزشکی دندانپزشکی و داروسازی به دو زبان انگلیسی و روسی سالانه ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار(در صورت اقدام به موقع، امکان اخذ خوابگاه وجود دارد.)
 • دانشگاه نووسیبیریسک پزشکی دندانپزشکی و داروسازی به دو زبان سالانه ۷۰۰۰ تا ۷۲۰۰۰ دلار(تقاضا کم ولی مورد تایید )

مدت تحصیل در روسیه

مدت دوره دندانپزشکی ۵ سال و پزشکی ۶ سال و رشته های مهندسی ۴ سال است.

شرایط کار بعد از اتمام تحصیل در روسیه 

با توجه به قوانین دولت روسیه از اوایل سال ۲۰۲۳، فارغ التحصیلان بین‌المللی در روسیه می‌توانند پس از اتمام تحصیل، حداکثر تا ۱۸۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. این امکان به آن‌ها فرصت مناسبی می‌دهد تا در طول این مدت بتوانند کاری در روسیه پیدا کنند و با تجربه کسب شده، از یافتن یک شغل دائمی بهره‌‌مند شوند.

برای اعمال این درخواست، دانشجویان می‌توانند تا سه سال پس از فارغ‌التحصیلی درخواست خود را به اداره مهاجرت روسیه ارسال کنند.

با توجه به توسعه اقتصادی و جذابیت سرمایه‌گذاری در روسیه، فارغ‌التحصیلان با رشته‌های تحصیلی مرتبط، فرصت‌های خوبی برای کار در این کشور خواهند داشت.

سخن پایانی

تحصیل در کشور روسیه یک گزینه جذاب برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. این کشور دارای دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی است که با ارائه رشته‌های تحصیلی متنوع، شما را به سمت پیشرفت سوق می‌دهد. دانشجویانی که با موفقیت، تحصیلات خود را در روسیه به پایان رسانده‌اند می‌توانند پس از اتمام تحصیل،حداکثر تا ۱۸۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند و شغل مناسبی پیدا کنند.

شما می‌توانید جهت مشاوره تخصصی در این زمینه با موسسه آموزشی و مهاجرتی هما در ارتباط باشید. کارشناسان مجرب این مجموعه آماده پاسخ‌گویی به تمامی سوالات شما عزیزان در این زمینه خواهند بود. راه‌های ارتباطی با مشاورین و کارشناسان این مجموعه در پایین این صفحه درج شده است.

سوالات متداول

آیا تحصیل در روسیه گزینه‌ی خوبی برای دانشجویان بین‌المللی است؟

بله، بیشتر دانشگاه‌های این کشور مجهز به منابع و امکانات پیشرفته هستند که به دانشجویان فرصت مناسبی برای تحصیل و پژوهش می‌دهد.

هزینه‌های تحصیل در روسیه چقدر است؟

هزینه‌های تحصیل در روسیه متفاوت است، اما هزینه تحصیل در دوره پادفک در روسیه بسته به مدت زمان آموزش معمولاً  بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار است.

برای تحصیل در روسیه آیا به زبان روسی نیاز است؟

بله، دوره پادفک به دانشجویان امکان می‌دهد تا زبان روسی را فراگیرند و بعد از آن وارد دانشگاه شوند.

چگونه می‌توان در دانشگاه‌های روسیه پذیرش گرفت؟

پذیرش در دانشگاه‌های روسیه نیاز به پر کردن مدارک و انجام مراحل مشخصی دارد. موسسه آموزشی و مهاجرتی هما با کادری متخصص و سابقه‌ای درخشان، به شما در گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های روسیه کمک خواهد کرد.

انتخاب کشور برای مهاجرت و تحصیل

گام نخست اقدام است که باید در آن به امنیت،ثبات اجتماعی و اقتصادی،بیمه اجتماعی،عدم نگرانی از آینده خود و فرزندان ، آب وهوای مطلوب،حمایت از اتباع خارجی و مهاجران،نرخ تورم،نرخ بیکاری ، شاخص تامین اجتماعی ، مالیات در نظر گرفته شود. مشاوران و کارشناسان حقوقی ما گزینه های برتر را به شما معرفی خواهند کرد.