آزمون-اسپیکینگ-آیلتس

آزمون اسپیکینگ آیلتس

در دنیای امروزی، مهاجرت به کشورهای دیگر به دلیل فرصت‌های آموزشی، شغلی و زندگی بهتر، به یکی از چالش‌های مهم زندگی تبدیل شده است. در این مسیر، آزمون اسپیکینگ آیلتس به عنوان یکی از اجزای مهم در ارزیابی توانمندی‌های زبانی افراد برای مهاجرت و تحصیل در کشورهای خارجی مطرح است. این آزمون، گامی اساسی برای رسیدن به اهداف مهاجرتی است و مهمترین نکته در این مسیر، آمادگی و موفقیت در بخش اسپیکینگ آن است. در این مقاله، به بررسی اهمیت بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس و راهکارهای موثر برای تسلط بر این بخش ارزشمند پرداخته خواهد شد.

همچنین، شما با راهکارها و مشاوره‌های ارزشمند شرکت  مهاجرتی هما در زمینه آمادگی برای این بخش مهم از آزمون آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید تا با بهترین اطلاعات و راهنمایی‌های فنی، پشتیبان شما در اسپیکینگ آزمون آیلتس باشیم و رویای مهاجرت شما را به واقعیت تبدیل کنیم.”

 

ساختار-آزمون-اسپیکینگ-آیلتس
ساختار آزمون اسپیکینگ آیلتس

آشنایی با ساختار آزمون اسپیکینگ آیلتس :

آزمون اسپیکینگ آیلتس در سه بخش مجزا برگزار می‌شود:

مصاحبه داوطلبان در بخش Speaking آزمون آیلتس (IELTS)بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به‌ طول می‌‎انجامد که داوطلب به سوالات مطرح شده از سوی  فرد آزمون گیرنده پاسخ خواهد داد.

بخش اول: در این بخش، مصاحبه‌کننده سوالات عمومی در مورد موضوعات روزمره از شما می‌پرسد. هدف این بخش، ارزیابی توانایی شما در صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف و همچنین تسلط شما بر گرامر و واژگان زبان انگلیسی است.
در بخش اول مصاحبه، داوطلب به‌ سوالات عمومی و شخصی در مورد محل ‌زندگی‌، وضعیت خانوادگی، شغلی و همینطور علایق خود پاسخ خواهد داد. این بخش حدود ۴ تا ۵ دقیقه است.میانگین زمان پاسخ به هر سوال حدودا 40 ثانیه بوده و باید بتوانید پاسخ‌ها را به خوبی پوشش دهید.

بخش دوم: در بخش دوم یک Topic Card به داوطلب داده می‌شود. قبل از شروع داوطلب به مدت یک دقیقه می‌تواند در مورد موضوع فکر کرده و مطالب خود را یاداشت نماید. در این بخش داوطلب باید بتواند پیوسته تقریبا به مدت 2 دقیقه به کمک ایده پردازی صحیح صحبت کند. در این قسمت، ممتحن آیلتس یا IELTS Examiner سکوت کرده و صرفا گوش می‌دهد. البته اگر داوطلب نتواند این بخش را به خوبی انجام دهد ممتحن احتمالا در انتها چند سوال بپرسد. عموما موضوعات مورد بحث در بخش دوم شامل موارد زیر است:

Describing a Person
Describing a Place
Describing an Object
Describing an Activity
Describing an Event
Describing a Situation

بخش سوم: در این بخش، مصاحبه‌کننده سوالات عمیق‌تر و چالش‌برانگیزتری در مورد موضوع کارت ارائه شده در بخش دوم از شما می‌پرسد. هدف این بخش، ارزیابی توانایی شما در بحث و گفتگو در مورد موضوعات پیچیده‌تر و همچنین تسلط شما بر تفکر انتقادی است و داوطلب باید بتواند دلایل قانع کننده ای در خصوص موافقت و یا مخالفت و یا نظر خود در مورد موضوع مشخصی بیان کند.

در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه‌کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته‌اید.

نکات-کلیدی-برای-موفقیت-در-اسپیکینگ-آیلتس
نکات کلیدی برای موفقیت در اسپیکینگ آیلتس

نکات کلیدی برای موفقیت در اسپیکینگ آیلتس:

تسلط بر گرامر و واژگان:

برای موفقیت در اسپیکینگ آیلتس، تسلط بر گرامر و واژگان زبان انگلیسی ضروری است. داوطلبان باید به ساختارهای گرامری مختلف و همچنین واژگان مرتبط با موضوعات مختلف تسلط داشته باشند.

تمرین صحبت کردن:

یکی از بهترین راه‌ها برای آمادگی برای اسپیکینگ آیلتس، تمرین صحبت کردن به زبان انگلیسی است. داوطلبان می‌توانند با دوستان، اعضای خانواده یا معلم خود به زبان انگلیسی صحبت کنند و همچنین می‌توانند از منابع مختلف مانند پادکست‌ها و فیلم‌های انگلیسی برای ارتقای مهارت گفتاری خود استفاده کنند.

آشنایی با ساختار آزمون:

آشنایی با ساختار آزمون اسپیکینگ آیلتس به داوطلبان کمک می‌کند تا در زمان آزمون با اعتماد به نفس بیشتری به سوالات پاسخ ‌دهند.

مدیریت زمان:

مدیریت زمان در اسپیکینگ آیلتس از اهمیت بالایی برخوردار است. داوطلبان باید به گونه‌ای زمان خود را مدیریت کنند که بتوانند به تمام سوالات پاسخ ‌دهند و همچنین فرصت کافی برای ارائه ایده‌های خود داشته باشند.

اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس یکی از عوامل کلیدی در موفقیت در اسپیکینگ آیلتس است. داوطلبان باید با اعتماد به نفس به سوالات پاسخ ‌دهند و از اشتباهات خود نترسند.

استفاده از تکنیک‌های مکالمه:

آشنایی با تکنیک‌های مکالمه مانند پاسخ دادن به سوالات با دقت و درستی، ایجاد جریان مکالمه منطقی و پیوسته، استفاده از زمان‌بندی مناسب و … از مواردی است که در افزایش امتیاز شما در ارائه آزمون‌های آزمایشی تاثیرگذار خواهد بود.

گوش دادن به آزمون‌های نمونه:

گوش دادن به آزمون‌های نمونه و مدل‌های مکالمات آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا با آزمون‌های آزمایشی و نحوه پرسیدن سؤالات آشنا شوید و خودتان را با شرایط واقعی آماده کنید.

 

منابع مفید برای آمادگی در اسپیکینگ آیلتس:

وب سایت رسمی آیلتس: https://ielts.org/
کتاب‌های Official IELTS Speaking Skills
کانال‌های یوتیوب آموزشی مانند IELTS Liz
اپلیکیشن‌های موبایل مانند IELTS Speaking

با رعایت نکات و استفاده از منابع ذکر شده، داوطلبان می‌توانند شانس خود را برای موفقیت در اسپیکینگ آیلتس به طور قابل‌توجهی افزایش دهند.

به یاد داشته باشید که اسپیکینگ آیلتس تنها یک آزمون نیست، بلکه فرصتی برای نشان دادن توانایی شما در برقراری ارتباط شفاهی به زبان انگلیسی است. با آمادگی و تمرین کافی، می‌توانید در این آزمون نمره مطلوبی کسب کنید و گامی مهم در مسیر مهاجرت خود بردارید.

 

امتیاز-دهی-در-مصاحبه-اسپیکینگ-آیلتس
امتیاز دهی در مصاحبه اسپیکینگ آیلتس

امتیاز دهی در مصاحبه اسپیکینگ آیلتس به چه شکل است؟

نمره‌دهی اسپیکینگ آیلتس طبق 4 معیار زیر انجام شده که هر یک دارای جزئیات مشخصی هستند.

Fluency and coherence
Lexical resource
Grammatical range and accuracy
Pronunciation
یکی از مهم‌ترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان IELTS، نحوه مطالعه برای چنین امتحانی است.

 

اسپیکینگ آیلتس هم مثل رایتینگ نمره دهی متفاوتی نسبت به ریدینگ و لیسنینگ دارد؛ در بخش مکالمه انگلیسی چهار مهارت نمره‌ی شما را تعیین می‌کنند:

Pronunciation
این معیار، نحوه‌ی تلفظ شما را زیر ذره‌بین می‌برد و بررسی می‌کند؛ میزان تسلط شما روی کلمات و نحوه‌ی کنترل استرس‌تان در این معیار تاثیرگذارند.

Grammatical range and accuracy
این معیار ساختار گرامری جمله‌های‌تان را بررسی می‌کند؛ استفاده‌ی درست از جمله‌های مختلف و ساختار پیچیده‌ی گرامری می‌توانند نمره‌تان را در این بخش جابه‌جا کنند.

Lexical resource
دایره‌ی لغات و تسلط‌تان روی واژگان مختلف و منعطف نیز در نمره دهی اسپیکینگ آیلتس تاثیرگذارند. استفاده از لغات تخصصی و کمتر شنیده‌ شده، می‌تواند در این بخش موثر باشد.

Fluency and coherence
روان و بدون مکث صحبت کردن در این معیار اندازه‌گیری می‌شود، تسلط روی موضوع، اعتمادبه‌نفس و عدم مکث از معیارهای مهم این بخش‌اند. به طور کلی، تحلیل نمره اسپیکینگ آیلتس، طبق جدول زیر صورت می‌گیرد:

 

نمره اسپیکینگ این نمره چه می‌گوید؟
9 نمره‌ی ۹ در اسپیکینگ یعنی شرکت کننده کاملا روان صحبت می‌کند، موضوع را مرتب و منسجم پیش می‌برد، دایره‌ی لغات خوب و قابل قبولی دارد، از ساختار گرامری درستی استفاده می‌کند و تلفظ صحیح و روانی دارد.
8 نمره‌ی ۸ گویای این است که شرکت کننده روان صحبت می‌کند و ممکن است به ندرت مکث کند، از لغات متنوع و وسیعی استفاده می‌کند، ساختار گرامری جملاتش درست است ولی ممکن است گاهی اشتباه‌هایی هم داشته باشد و در تلفظ نیز دقیق عمل می‌کند.
7 نمره‌ی ۷ نشان دهنده‌ی این است که شرکت کننده بدون مکث‌های قابل توجه صحبتش را ادامه می‌دهد و تمام می‌کند، دایره‌ی لغات قابل قبولی دارد، از ساختارهای گرامری پیچیده هم استفاده می‌کند اما اشتباه‌هایی هم دارد و تلفظش هم قابل قبول است.
6 نمره‌ی ۶ به معنای این است که آزمون دهنده صحبت می‌کند، اما مکث‌ها و تکرارهایی دارد، دامنه لغاتش متنوع است اما ممکن است بهترین لغات را انتخاب نکند، از جمله‌های پیچیده هم استفاده می‌کند اما اشتباه‌هایی دارد و از نظر تلفظ در سطح متوسطی است.
5 نمره‌ی ۵ اسپیکینگ به شما می‌گوید این شرکت کننده صحبت می‌کند، اما مکث‌های زیادی دارد، دایره‌ی واژگانش بیشتر شامل واژه‌های دم‌دستی است، در ساختار گرامری‌اش کمتر از جمله‌های پیچیده استفاده می‌کند و در تلفظش اشتباه‌هایی دارد.
4 در نمره دهی آیلتس نمره‌ی ۴ اسپیکینگ نشان می‌دهد آزمون دهنده مکث‌های زیادی در صحبت دارد، جمله‌هایش ارتباط معنایی چندانی ندارند، از لغات ساده استفاده می‌کند، تلفظ لغات را اشتباه بیان می‌کند ولی منظورش را می‌رساند.
3 نمره ۳ یعنی این شرکت کننده بسیار مکث می‌کند، جمله‌هایش به هم ارتباطی ندارند، از لغت‌های ساده استفاده می‌کند و نمی‌تواند لغت‌های پیچیده به کار ببرد، در تلفظ ضعیف است و نمی‌تواند منظورش را منتقل کند.
2 نمره ۲ می‌گوید این فرد نمی‌تواند صحبت را شکل دهد و میزان مکثش بیشتر از میزان صحبتش است، لغت‌ها را نمی‌شناسد، نمی‌تواند جمله‌ای شکل دهد و تلفظ‌هایش نامفهوم است.
1 گیرنده‌ی نمره‌ي ۱ نمی‌تواند صحبتی را شکل دهد.
0 نمره‌ی ۰ به معنای غیبت در امتحان و یا دادن پاسخ‌های آماده و حفظ شده است.

جدول نمره دهی آزمون مکالمه آیلتس

 

 

 

سخن پایانی

مهارت در اسپیکینگ آزمون آیلتس به عنوان یکی از عوامل کلیدی در تحقق رویای مهاجرت و تحصیل در کشورهای خارجی اهمیت بسیاری دارد. ارتقاء و تقویت این مهارت با استفاده از منابع مناسب و راهنمایی‌های صحیح، می‌تواند امکانات بیشتری برای دستیابی به اهداف مهاجرتی و تحصیلی فراهم کند. به همین دلیل، تمرین مداوم و آموزش مناسب در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است تا افراد بتوانند با اعتماد به نفس به این آزمون مهم روی بیاورند و با موفقیت به اهداف خود نزدیک‌تر شوند. ( هما بهترین انتخاب تا موفقیت )

 

homaic.com
مرکز مهاجرتی هما

تماس با کارشناسان هما:
02191010246

09921066205

09362552218

09360616519

 

تگ ها : آزمون اسپیکینگ آیلتس #امتیاز دهی در مصاحبه اسپیکینگ آیلتس #ساختار آزمون اسپیکینگ آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب