تحصیل در آلمان، شرایط و هزینه‌ها

آلمان
مهاجرت به کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است. بیشتر افراد به دنبال داشتن شغل و شرایط اقتصادی بهتر یا برای تحقق رویای تحصیلی خود، اقدام به مهاجرت می‌کنند. یکی از بهترین مقاصدی که می‌توانید انتخاب کنید، کشور آلمان است. کشوری که در سال‌های گذشته به دلیل کسب موفقیت های فراوان به شدت پرطرفدار شده است.
کشور آلمان ، تمام نکاتی که در زمینه تحصیلی و شغلی در مورد این کشور باید بدانید .
قبل از هر اقدامی برای اخذ پذیرش تحصیلی کشور آلمان با کارشناسان خبره موسسه هما تماس بگیرید
شماره تماس با کارشناسان: 09362552218

سرفصل‌ها

مهاجرت به کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است. بیشتر افراد به دنبال داشتن شغل و شرایط اقتصادی بهتر یا برای تحقق رویای تحصیلی خود، اقدام به مهاجرت می‌کنند. یکی از بهترین مقاصدی که می‌توانید انتخاب کنید، کشور آلمان است. کشوری که در سال‌های گذشته به دلیل کسب موفقیت‌های فراوان به شدت پرطرفدار شده است.

در این مقاله قرار است تا در مورد کشور آلمان، شرایط شغلی، تحصیلی و زندگی در این کشور صحبت کنیم. بنابراین اگر شما نیز دوست دارید تا در این مورد اطلاعاتی داشته باشید، تا انتهای مطلب ما را دنبال کنید.

کشور آلمان، دومین قطب اقتصادی بزرگ جهان

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته جهان است که در بسیاری از زمینه‌ها از جمله آموزش، تحقیق و توسعه، فناوری و اقتصادی بسیار قدرتمند است. شرایط تحصیلی و موقعیت شغلی در این کشور بسیار عالی هستند و امکان پیشرفت در زمینه‌های مختلف در این کشور بسیار بالا است.

از نظر جغرافیایی، آلمان یک کشور در غرب اروپا است که مساحتی بیش از ۳۵۷ هزار کیلومتر مربع دارد و یکی از پرجمعیت‌ترین کشور اروپا می‌باشد. پایتخت آلمان برلین است و زبان رسمی آن آلمانی است.

آلمان یکی از پیشروان صنعتی جهان و عضوی فعال در اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. این کشور در حوزه‌هایی همچون فناوری، پزشکی، خودروسازی و شیمیایی بسیار قدرتمند است. در ادامه توضحیات کوتاه و مختصری در مورد شرایط تحصیلی و شغلی در این کشور خواهیم داد:

کشور-آلمان

نگاهی کوتاه به تحصیل در آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد و اکثر دانشگاه‌های آن در رده‌های بالای دانشگاه‌های جهانی قرار دارند. همچنین، شرایط تحصیلی در آلمان بسیار مناسب است و دانشجویان به خوبی مورد حمایت قرار می‌گیرند. دانشجویان می‌توانند از بسیاری از بورس‌های تحصیلی و پژوهشی در آلمان بهره‌مند شوند و به راحتی می‌توانند کار خود را با تحصیل هماهنگ کنند. همچنین، آلمان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تحقیقات علمی است و دانشجویان می‌توانند در پروژه‌های تحقیقاتی بسیاری شرکت کنند.

سیستم آموزشی آلمان

سیستم آموزشی آلمان به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • دانشگاه‌ها و مدارس مهندسی
 • دانشگاه‌های پیشرفته برای تحصیلات پسادکتری

دانشگاه‌ها در سه سطح مختلف، یعنی مدرک لیسانس، مدرک فوق لیسانس و دکترا، تحصیلات را ارائه می‌دهند. ورود به دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان خارجی ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد، اما پس از ورود به دانشگاه‌ها، دانشجویان می‌توانند از برنامه‌های ارزشمندی مانند تعامل با دانشجویان آلمانی و یادگیری زبان آلمانی بهره‌مند شوند.

لیست بهترین دانشگاه های آلمان 2023

یافتن دانشگاه‌های خوب آلمانی کار سختی نیست، زیرا ۴۶ دانشگاه از ۱۲۰۰ دانشگاه برتر جهان سال 2023 در آلمان مستقر هستند. جالب است بدانید که اکثر این دانشگاه‌ها جز دانشگاه‌های دولتی آلمان به‌شمار می‌روند که شرایط تحصیل رایگان را نیز دارند. به‌طورکلی، بهترین دانشگاه‌های آلمانی برای تحصیل به‌شرح زیر است: 

دانشگاههای-آلمان

 1. دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)
 2. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU Munich)
 3. دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)
 4. دانشگاه شاریته برلین (Charité – Universitätsmedizin Berlin)
 5. دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)
 6. دانشگاه توبینگن (University of Tübingen)
 7. دانشگاه بن (University of Bonn)
 8. دانشگاه آزاد برلین (freie universität berlin)
 9. دانشگاه فنی آخن آلمان (RWTH Aachen University)
 10. دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)

هزینه تحصیل در دانشگاههای آلمان

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی در صورتی که متقاضی تسلط لازم به زبان آلمان داشته باشد رایگان خواهد بود و تنها هزینه ای که باید توسط متقاضی پرداخت شود جهت ثبت نام و مراحل اداری می باشد.  البته در مقطع کارشناسی نیز برخی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می گردد که در این صورت امکان تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان در دانشگاه دولتیدر حدود 500 یورو
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه خصوصیاز 3 هزار یورو آغاز و تا 26000 یورو
مدت زمان تحصیل لیسانس در آلمان  3 الی 4 سال
شرایط تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان
 • مدرک دیپلم 12 ساله
 • معدل بالای 15
 • مدرک زبان آلمانی در سطح B2
شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان
 • مدرک دیپلم 12 ساله
 • مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6
 بیمه دانشجویی250 یورو
تحصیل پزشکی و پرستاری در دانشگاه های خصوصی15 الی 25 هزار یورو

هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی آلمان

تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان شامل پرداخت هزینه می شود و معمولا شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان از 10000 یورو در سال آغاز می شود و بسته به شرایط تحصیل ممکن است به مبالغ بالای 40000 دلار نیز برسد. در جدول زیر هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف را مشاهده می کنید.

مقطعمیزان شهریه سالانه به یورو
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه خصوصی3 تا 26 هزار یورور
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه خصوصی5 تا 40 هزار یورو

لازم به ذکر است برای تحصیل دوره کارشناسی در برخی دانشگاه ها و یا دیگر مراکز آموزشی نیاز به قبولی در آزمون های ورودی وجود دارد. از آنجا که دانشگاه های آلمان با توجه به سطح بالای علمی و داشتن رتبه های بالا در جهان دارای تنوع بالایی در ارائه رشته های تحصیلی هستند، تحصیل با هزینه در دانشگاه های خصوصی نیز طرفداران زیادی دارد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی در آلمان بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی، هزینه ها متفاوت می باشد.

تحصیل-در-آلمان

تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

از ابتدای ژانویه سال 2023 میلادی، میزان سرمایه سالانه مورد نیاز برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی، برابر با 11.208 یورو (برابر با 934 یورو در ماه) اعلام شده است. بدین معنا که، گواهی تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان 2023 باید نشان‌دهنده سرمایه سپرده‌گذاری‌شده در یک حساب بانکی به ارزش 11.208 یورو است. در حال حاضر، تا پایان سال 2022، مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی دانشجویان ایرانی، 10.332 یورو است.

بنابراین، مبلغ تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان 2023 برای دانشجویان ایرانی که متقاضی تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمان هستند، برابر با 11.208 یورو است که به دلیل امکان‌پذیر نبودن افتتاح حساب بلوکه‌شده در بانک‌های آلمان توسط ایرانیان، باید به صورت Bank Statement به سفارت ارائه شود.

شرایط شغلی کشور آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که موقعیت شغلی بسیار خوبی دارد. در این کشور، بازار کار بسیار پویا و فعال است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان در آن فعالیت می‌کنند. در آلمان، مدارک تحصیلی و تجربیات کاری بسیار ارزشمند هستند و شرکت‌ها بسیار تمایل دارند که به افراد با تحصیلات بالا و تجربه کاری مناسب کار بدهند. همچنین، در آلمان، حقوق کارگران بسیار بالا است.

این کشور در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، علوم، صنعت، تجارت و خدمات بسیار پیشرفته است. با این حال، به دلیل این که این یک کشور بزرگ با اقتصاد بزرگ است، درآمد متوسط آلمان بالا است. با این حال، هزینه‌های زندگی در برخی مناطق نسبتاً پایین است.

کار-در-آلمان

آیا امکان پیشرفت شغلی و تحصیلی در کشور آلمان وجود دارد؟

همان‌طور که گفتیم، آلمان یکی از اقتصادهای پیشرفته جهان است و به عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا شناخته می‌شود. این کشور در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، علوم، صنعت، تجارت و خدمات بسیار پیشرفته است.

دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های آلمانی موفق به ایجاد فضایی برای ارائه تحقیقات پیشرفته در حوزه‌هایی از جمله فیزیک، شیمی، فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی شده‌اند.

در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، آلمان بزرگترین بازار اروپا و چهارمین بازار جهان پس از آمریکا، چین و ژاپن است. همچنین شرکت‌های بزرگی مانند سیمنز، فولکس‌واگن، بی.ام.و، دایملر، بوش و سافت‌ور از آلمان خارج شده‌اند.

در زمینه شغلی، آلمان با وجود تراز تعطیلی بسیار پایین، رتبه بسیار بالایی در فهرست پرسودترین کشورهای جهان دارد. صنایع بزرگ آلمان شامل صنایع خودروسازی، صنعت الکترونیک، صنایع شیمیایی و فولادی است. با این حال، در سال‌های اخیر، بخش خدمات نیز در آلمان بسیار پیشرفت کرده است. برای یافتن شغل در آلمان، داشتن تحصیلات بالا و تجربه کاری مناسب در زمینه‌های مورد نیاز شغلی بسیار مهم است. همچنین، آشنایی با زبان آلمانی و فرهنگ آلمانی می‌تواند به شدت در ایجاد فرصت شغلی موثر باشد.

به عنوان جمع‌بندی باید گفت…

آلمان با داشتن شرایط تحصیلی و شغلی خوب به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و مهم اروپا و جهان شناخته می‌شود. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با وضعیت شغلی و تحصیلی در این کشور آشنا کنیم.

اگر شما قصد تحصیل، اشتغال و زندگی در کشور آلمان را دارید، ما برای اخذ پذیرش و گرفتن ویزای در کنار شما خواهیم بود. کافی است تا فرم درخواست پذیرش و مشاوره را تکمیل کنید و ما از این طریق در کنار شما خواهیم بود و به تمام سوالاتتان پاسخ خواهیم داد.

همچنین تیم هما تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا شما را در مسیر شغلی و تحصیلی درست قرار دهد.

انتخاب کشور برای مهاجرت و تحصیل

گام نخست اقدام است که باید در آن به امنیت،ثبات اجتماعی و اقتصادی،بیمه اجتماعی،عدم نگرانی از آینده خود و فرزندان ، آب وهوای مطلوب،حمایت از اتباع خارجی و مهاجران،نرخ تورم،نرخ بیکاری ، شاخص تامین اجتماعی ، مالیات در نظر گرفته شود. مشاوران و کارشناسان حقوقی ما گزینه های برتر را به شما معرفی خواهند کرد.

فرصت های جدید

بدون نیاز به مدرک زبان یا مدرک دانشگاهی
حداقل دریافتی ۲/۵۰۰ دلار
حدااکثر دریافتی ۸/۰۰۰ دلار

تحصیل به انگلیسی
بدون محدودیت سنی
بورسیه ۷۶۰۰ یورویی همراه خوابگاه و غذا