دانشگاه بیکنت ترکیه

کشور ترکیه از نظر تحصیل در سال‌های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است و دانشگاه‌های آن از جهات مختلف پیشرفت کرده و به مکان فوق العاده‌ای برای تحصیل و آموزش تبدیل شده است!

کشور ترکیه از نظر تحصیل در سال‌های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است و دانشگاه‌های آن از جهات مختلف پیشرفت کرده و به مکان فوق‌العاده‌ای برای تحصیل و آموزش تبدیل شده است.

یکی از دانشگاه‌های به نسبت جوان اما فوق‌العاده موفق در این کشور، دانشگاه بیکنت است که در مدت کوتاه فعالیت خود رزومه‌ی درخشانی دارد. اگر شما نیز دوست دارید تا در مورد دانشگاه بیکنت، شرایط پذیرش و ورود به این دانشگاه و سابقه و فعالیت‌های آن بدانید، تا انتهای مطلب با موسسه آموزشی و مهاجرتی هما همراه باشید.

دانشگاه بیکنت، دانشگاهی برای تحول و شروع پیشرفت

دانشگاه بیکنت استانبول (Bogazici University) یکی از برترین دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی در ترکیه است. این دانشگاه در سال 1971 تاسیس شده و دارای دو بخش علوم و مهندسی، و علوم انسانی و اجتماعی است.

بیشتر دروس در دانشگاه بیکنت استانبول به زبان انگلیسی تدریس شود و به طور میانگین بیش از ۲۰۰۰ دانشجوی از ۸۰ کشور مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همچنین دانشگاه بیکنت دارای بیش از ۲۸۰۰ استاد و کارکنان اداری است و تاکنون ۱۲۰۰۰نفر موفق به فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه شده‌اند.

دانشگاه بیکنت استانبول، یک دانشگاه موفق برای تحصیل در بسیاری از رشته‌های محبوب جهان است و دانشجویان این دانشگاه، شرایطی نزدیک به دانشگاه‌های موفق جهان مانند GRE، GMAT، TOEFL و IELTS دارند.

تاریخچه دانشگاه بیکنت، دانشگاهی جوان اما موفق

دانشگاه بیکنت استانبول یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که در سال ۱۹۷۱ توسط موسسه‌ی تحصیلات تکمیلی و پژوهش‌های علمی ترکیه به نام TÜBİTAK تاسیس شد.

در واقع هدف اصلی از تاسیس دانشگاه بیکنت، توسعه تحصیلات تکمیلی و پژوهش‌های علمی در کشور ترکیه بود. نام دانشگاه بیکنت از نام محله‌ای در بخش بیشکتاش استانبول گرفته شده است که به عنوان محله‌ای از غربی‌ترین نقاط شهر استانبول شناخته شده است.

در آغاز تأسیس دانشگاه، دو دانشکده علوم و مهندسی و علوم انسانی و اجتماعی تشکیل شدند اما این تمام داستان نبود و در طول سال‌ها، با افزودن بخش‌های مختلف، این دانشگاه به یکی از برترین دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی در ترکیه تبدیل شد.

از جمله افتخارات دانشگاه بیکنت استانبول، برگزاری کنفرانس یونانیستان به منظور ترویج همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی بین کشورهای آنالیز در سال ۲۰۰۴ و میزبانی دانشجویان بین‌المللی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ است.

موقعیت مکانی دقیق دانشگاه بیکنت

دانشگاه بیکنت استانبول در شهر استانبول قرار دارد، البته محل قرارگیری دانشکده‌های مختلف آن گوناگون است. محل اصلی دانشگاه در منطقه بشیکتاش قرار دارد، اما برخی از دانشکده‌های آن در مناطق دیگری از شهر واقع شده‌اند. در کنار تمام این موارد دانشگاه بیکنت استانبول در محیطی زیبا و سرسبز قرار دارد و دارای تجهیزات پیشرفته‌ای برای آموزش و پژوهش است. به طور کلی، دانشگاه بیکنت استانبول یکی از برترین دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی در ترکیه و منطقه است و علاوه بر تمام امکاناتی تحصیلی فوق‌العاده‌ای که دارد به سبب داشتن امکانات رفاهی کامل نیز بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد و نسبت به تحصیل در آن اشتیاق دارند.

شرایط پذیرش در دانشگاه بیکنت

شرایط پذیرش در دانشگاه بیکنت استانبول بر اساس سطح تحصیلات، مدرک تحصیلی و تخصص مورد نظر شما متفاوت است. در ادامه می‌توانید از شرایط پذیرش برای دانشجویان داخلی و خارجی در دانشگاه بیکنت استانبول اطلاعاتی پیدا کنید:

شرط پذیرش دانشجویان داخلی

دانشجویان داخلی و مقیم کشور ترکیه برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) باید در آزمون عمومی که توسط مرکز سنجش آموزش و پرورش برگزار می‌شود شرکت کنند و نمره قبولی را کسب کنید.

البته به عنوان نکته باید اضافه کرد که برای ورود به مقاطع دکتری تخصصی، شرایط مربوط به هر رشته متفاوت است که برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر بهتر است به وب سایت دانشگاه سر بزنید.

شرط پذیرش دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه بیکنت استانبول باید مدرک تحصیلی خود را به همراه ترجمه معتبر، اسکن پاسپورت و سایر مدارک مورد نیاز به دفتر پذیرش دانشگاه ارسال کنند.

دانشگاه بیکنت استانبول برای ورود دانشجویان خارجی از آزمون سطح زبان TOEFL و IELTS استفاده می‌کند و حداقل نمره مورد نیاز برای پذیرش در هر مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد.

برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، علاوه بر نمره آزمون سطح زبان، دانشجویان باید ارائه مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه و همچنین پیشینه تحصیلی خود را نیز ارائه دهند.

همچنین، برای دانشجویان خارجی ممکن است جهت گرفتن پذیرش در برخی از دوره‌های تحصیلی، نیاز به ارائه توصیه‌نامه از اساتید و یا مراکز تحقیقاتی باشد. علاوه بر آن برای پذیرش در برخی از دوره‌های تحصیلی در دانشگاه بیکنت استانبول، به تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر نیز نیاز می‌باشد.

معرفی رشته‌های دانشگاه بیکنت

همان‌طور که تا به این‌جای کار متوجه شده‌اید، دانشگاه بیکنت یک دانشگاه بزرگ و موفق است و به طبع رشته‌های زیادی در این داشنگاه تدریس می‌شود. دانشگاه بیکنت استانبول دارای ۱۳ دانشکده و بیش از ۷۰ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. که در ادامه برخی از رشته‌های تحصیلی محبوب و موجود در دانشگاه بیکنت را برای شما قید کرده‌ایم:

 • رشته مهندسی صنایع
 • رشته مهندسی کامپیوتر
 • رشته مهندسی برق
 • رشته مهندسی مکانیک
 • رشته مهندسی عمران
 • رشته معماری
 • رشته طراحی صنعتی
 • رشته مدیریت
 • رشته حسابداری
 • رشته بازرگانی
 • رشته روانشناسی
 • رشته حقوق
 • رشته ادبیات و زبان‌ها
 • رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

البته باید اضافه کرد که این تنها چند مثال از رشته‌های تحصیلی دانشگاه بیکنت هستند و بیشتر رشته‌های تحصیلی مرتبط با مهندسی، علوم انسانی و مدیریت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه بیکنت استانبول، می‌توانید به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد دانشگاه بیکنت و شرایط تحصیل در این دانشگاه به صورت جامع اما کاربردی صحبت کنیم. اگر قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید، این دانشگاه می‌تواند یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای شما باشد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و در صورت هرگونه سوال دیگر موسسه آموزشی و مهاجرتی هما به بهترین شکل ممکن، پاسخگوی شما خواهد بود.

هما بهترین انتخاب برای موفقیت

انتخاب بهترین دانشگاه ،
بهترین رشته
براساس داشته ها و توانمندی های شما

دیگر دانشگاه های همین کشور​
دانشگاه های دیگر کشور ها​

فرصت های جدید

بدون نیاز به مدرک زبان یا مدرک دانشگاهی
حداقل دریافتی ۲/۵۰۰ دلار
حدااکثر دریافتی ۸/۰۰۰ دلار

تحصیل به انگلیسی
بدون محدودیت سنی
بورسیه ۷۶۰۰ یورویی همراه خوابگاه و غذا